Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

W PAWŁOWIE ZMIENILI OTOCZENIE NA LEPSZE

24 kwietnia 2024 | Brak komentarzy

Trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii proekologicznej Kręci Nas Recykling dobiegła końca. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności oraz kierowców z całej Polski zebrano aż 69 ton śmieci oraz 18 956 opon, które nie będą zanieczyszczać środowiska.

Wpływ na ten wynik mieli także mieszkańcy Pawłowa, biorący udział w lokalnej akcji sprzątania terenów zielonych.

Zwieńczeniem projektu będzie posadzenie ponad 4 tysięcy drzew, do czego zobowiązał się organizator – firma Oponeo.pl.

Razem po czystsze środowisko

W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania terenów zielonych. Objęły one parki, lasy, a nawet rzeki. Sprzątane były zalegające odpady, w tym także porzucone stare opony. W działania zaangażowało się niemal 3000 wolontariuszy, dzięki którym możemy żyć w czystszym i zdrowszym otoczeniu. Podczas akcji sprzątania, zebrano łącznie 1000 kg śmieci i 3 opony. Na zaproszenie Rafała Kopki udział w nich wzięło 20 osób. W projekcie uczestniczyli także kierowcy, którzy przy okazji wiosennej wymiany opon na nowe mogli pozostawić zużyte ogumienie w serwisach biorących udział w akcji.

Nowe życie zebranych opon

Firma Oponeo.pl zobowiązała się, że za każde 4 opony zebrane czasie trwania kampanii posadzi 1 drzewo. Obietnica ta zostanie wypełniona jesienią – wówczas 4739 sadzonek stworzy nowy fragment lasu. Będzie to ukoronowanie wspólnego sukcesu wszystkich uczestników Kręci Nas Recykling. Zebrane opony zyskają nowe życie nie tylko dzięki symbolicznym drzewom. Partner strategiczny kampanii – Grupa Recykl S.A. – przetworzy ich część na granulat gumowy. Następnie ten trafi do firmy REKOPLAST Kompozyt, gdzie zostanie wykorzystany do produkcji mat sportowych, które będzie można w przyszłości ponownie przetworzyć. Warto wiedzieć, że z 10 tysięcy opon oddanych do recyklingu można uzyskać 70 ton granulatu gumowego, co wystarcza do produkcji aż 6 tysięcy m2 mat sportowych.

Wyróżnienie dla najskuteczniejszych

Chcąc podziękować lokalnym społecznościom za ich zaangażowanie, Oponeo.pl przekaże nowe opony do karetek lub pojazdów ochotniczych straży pożarnych w 10 gminach. O tym, gdzie one trafią, zadecydowała liczba zebranych odpadów – koordynatorzy i uczestnicy najskuteczniejszych lokalnych akcji wskażą placówki, które otrzymają wsparcie.

Zmieniamy otoczenie na lepsze

Kręci Nas Recykling to kampania zainicjowana przez Oponeo.pl oraz ekologa Dominika Dobrowolskiego. Jej celem jest zwiększanie świadomości Polek i Polaków o tym, jak istotna jest prawidłowa utylizacja opon. W tym roku odbyła się jej trzecia edycja.
Na co dzień opony zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a kiedy ulegną zużyciu, mogą zostać ponownie wykorzystane. Odzyskuje się z nich stal, tekstylia oraz granulat gumowy, z których później produkowane są przedmioty codziennego użytku. Natomiast opony porzucane w parkach, lasach czy akwenach, czy nawet te składowane na podwórkach, z biegiem lat zaczynają negatywnie oddziaływać na otoczenie. Mikroplastiki uwalniające się podczas ich rozkładu mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i żyjących w nim organizmów. Dlatego warto przekazywać stare i zużyte ogumienie do prawidłowej utylizacji, choćby do lokalnych PSZOK-ów.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)