Wtorek, 7 maja 2024 roku
Benedykta, Floriana, Gizeli, Gustawa, Sawy

Wygrana Vaculika, awans Polaków (film)

22 czerwca 2012 | 1 komentarz

Słowak Martin Vaculik zwyciężył w rozegranym na torze w Tarnowie turnieju kwalifikacyjnym Indywidulanych Mistrzostw Świata na żużlu – Grand Prix 2013.
Vaculik jeżdżący w polskiej ekstralidze w drużynie Azotów Tauronu Tarnów nie dał rywalom żadnych szans.

Wygrał wszystkie swoje wyścigi i zdobył komplet 15 punktów. Awans do półfinałów IMŚ zapewniła sobie także trójka Polaków: Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra), Grzegorz Walasek (Marma Rzeszów) i Janusz Kołodziej (Azoty Tauron Tarnów).

Protasiewicz zajął w turnieju drugie miejsce, Walasek przegrał dodatkowy wyścig o miejsce na podium ze Szwedem Antonio Lindbaeckiem. Janusz Kołodziej stracił szansę na miejsce na „ pudle ” w 18. biegu. Po – jego zdaniem faulu Antonio Lindbaecka (nie zauważonego przez sędziego) urwał mu się hak i „Koldi ” nie miał szans na kontynuowanie wyścigi. Dziesięć wcześniej zdobytych punktów dało mu piąte miejsce i pewny awans do dalszej fazy.

Z tarnowskiego turnieju awans wywalczyło dziewięciu żużlowców:
 1. Martin Vaculik (Słowacja) – 15 pkt.; 2. Piotr Protasiewicz (Polska) – 13 pkt.; 3. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 11+3 pkt.; 4. Grzegorz Walasek (Polska) – 11+2 pkt.; 5. Janusz Kołodziej (Polska) – 10 pkt.; 6. Niels Kristian Iversen (Dania) – 10 pkt.; 7. Andriej Karpow (Ukraina) – 9 pkt.; 8. Hans N. Andersen (Dania) – 9 pkt.; 9. Troy Batchelor (Australia) – 7 pkt. Rezerwowym zawodnikiem został Brytyjczyk Oliver Allen, który w dodatkowym wyścigu pokonał Maksima Bogdanovsa (Łotwa) i Wiktora Gołubowskiego (Rosja).

W innych eliminacjach: w brytyjskim Bervick zwyciężyą zawodnik gospodarzy Chris Harris. Siódmą premiowaną awansem lokatę zajął Polak Krzysztof Buczkowski. W niemieckim Guestrow triumfował Polak Przemysław Pawlicki. Nie udało się wywalczyć awansu jego bratu – Piotrowi, zajął 11. miejsce.
W Miskolcu na Węgrzech zwyciężył Grzegorz Zengota, przed Krzysztofem Kasprzakiem (obaj Polska) i Kenni Larsenem (Dania).
Zapraszamy na relację z turnieju i rozmowy z najlepszymi żużlowcami na torze w Tarnowie.