Dzisiaj:
Wtorek, 21 maja 2024 roku
Donata, Jana, Kryspina, Tymoteusza, Wiktora

Wystawa historyczna „Jan Karski. Człowiek Wolności”

20 maja 2014 | Brak komentarzy

Muzeum Historii Polski w Warszawie i Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej wspólnie uczczą Rok Jana Karskiego wystawą „Jan Karski. Człowiek Wolności”. Wernisaż wystawy odbędzie się już jutro 21 maja br. (środa) o godz. 12:00, a całość będzie dostępna dla odwiedzających przez kolejne dni do niedzieli 1 czerwca br.

Na ekspozycję składają się 22 plansze przedstawiające postać Jana Karskiego, legendarnego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

Ukazano na nich jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów i jego działalność powojenną. Zostaną one zaprezentowane na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur – dawnej synagogi. Dąbrowa Tarnowska dołączy tym samym do coraz dłuższej listy miast po Warszawie, Wrocławiu, Kielcach Tel Avivie, Rzymie, Nowym Jorku, Chicago i wielu innych, które już prezentowały tę niezwykłą ekspozycję.

W ostatnich dniach maja Dąbrowa Tarnowska uczci pamięci kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadka Holokaustu, który zrobił wszystko by skierować uwagę świata na hitlerowskie ludobójstwo Żydów na terenie okupowanej Polski. Wystawie poświęconej osobie Jana Karskiego w Dąbrowie Tarnowskiej towarzyszyć będzie prelekcja Marka Stremeckiego, Kierownika działu promocji Muzeum Historii Polski oraz spektakl pt. „44″ w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 opowiadający o 63 dniach walki Powstańców Warszawskich. W czasie trwania wystawy tj. od 21 maja – 1 czerwca br. w sali multimedialnej Ośrodka Spotkania Kultur będą odbywać się pokazy filmów o życiu i działalności tego niezwykłego bohatera czasów wojennych.

Organizacja wystawy wpisuje się w realizację programu Muzeum Historii Polski „Jan Karski. Niedokończona misja” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Dotychczas ekspozycja prezentowana była m.in. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, w Teatrze Polskim oraz w gmachu Sejmu RP, a także we Wrocławiu, Łodzi i Nowym Sączu. Jej zagraniczne wersje dotarły do siedziby ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie oraz do Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wielu innych ważnych miejsc.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)