Dzisiaj:
Środa, 8 maja 2024 roku
Dezyderii, Marka, Michała, Piotra, Stanisława

ZDOBYWAMY POZWOLENIE NA BROŃ DO CELÓW SPORTOWYCH. CZY TO TRUDNE?

16 stycznia 2020 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera

Różnorodność konkurencji strzeleckich i broni, jaką można w nich wykorzystywać sprawia, że cieszą się one coraz szerszym zainteresowaniem.

W pewnym momencie dostrzeżemy potrzebę posiadania własnych egzemplarzy, odpowiadających naszym upodobaniom i potrzebom. Jest to możliwe, choć pokonać trzeba długą drogę pełną formalności. W ostatnich latach wkracza na nią coraz szersze grono entuzjastów strzeleckich.

Najpierw strzelanie, potem posiadanie. Musimy wykazać, że spełniamy przesłanki

Najważniejsza rzecz, którą musimy mieć na uwadze to to, że, zgodnie z naszym prawem, posiadanie broni stanowi wyjątek wymagający uzasadnienia. Każde pozwolenie na broń wydawane jest więc w określonym celu. Może to być m.in. ochrona osobista (przy czym szansa na to, że WPA dostrzeże taką potrzebę jest nikła), ochrona osób i mienia, łowiectwo, kolekcjonerstwo czy właśnie aktywność sportowa. Pozwolenie wymaga uprzedniego stania się zawodnikiem a potem utrzymania tego statusu, a to z kolei regularnego startowania w zawodach. Jeśli jednak posiadanie broni ma służyć doskonaleniu umiejętności, a nie być celem samym w sobie, nie będzie to stanowić dla nas problemu.

Aby zostać posiadaczem własnej broni sportowej, najpierw musimy przystąpić do klubu strzeleckiego i stać się jego pełnoprawnym członkiem, a więc odbyć staż. Wówczas mamy możliwość zdobycia patentu strzeleckiego stanowiącego kwalifikację sportową, co wymaga przystąpienia do egzaminu organizowanego przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej – do drugiej możemy przystąpić, jeśli poprawnie odpowiemy na wszystkie pytania w pierwszej. Następnie możemy złożyć wniosek o licencję sportową. Ta ważna jest jedynie przez rok – trzeba ją odnawiać startując w zawodach w konkurencjach odpowiadających rodzajom posiadanej broni.

Stanąwszy się zawodnikiem, możemy ubiegać się o pozwolenie na broń, do czego potrzebne jest jeszcze orzeczenie lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. Warto szeroko uzasadnić swój wniosek. Wydział Postępowań Administracyjnych policji jak wiadomo nie jest instytucją szczególnie przychylną strzelcom, szczęśliwie minęły jednak czasy uznaniowości w tym zakresie.

Broń sportowa dostępna jest dziś w niezwykle szerokim wyborze

Zdobycie pozwolenia jeszcze nie uprawnia nas do wizyty w sklepie i dokonania zakupu, choć możemy przechowywać i przenosić wskazane w nim rodzaje broni. Potrzebna jest jeszcze promesa (także wydawana przez WPA), którą po zakupie zostawimy u sprzedawcy oraz legitymacja (tą otrzymujemy po zarejestrowaniu nabytych sztuk), bez której nie dokupimy amunicji. Teraz możemy udać się na zakupy – jak łatwo przekonać się przeglądając np. ofertę sklepu Łowca, wybór jest nader szeroki. Broń sportowa to bowiem bardzo szeroka kategoria, pozwalająca nam wyposażyć się w niemal każdy rodzaj do kalibru 12 mm (w przypadku zapłonu bocznego do 6 mm), strzelający ogniem pojedynczym. Pamiętajmy, że musimy ją przechowywać w szafce zgodnej z normą S1.

Wszystko to może trwać około roku – pozwolenie powinno nam zostać wydane jeszcze zanim rozpoczniemy starty w jakichkolwiek zawodach.