Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

ZUS ZWALORYZOWAŁ KONTA UBEZPIECZONYCH

7 czerwca 2023 | Brak komentarzy

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, która została przeprowadzona w czerwcu. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld złotych.

Jak co roku ZUS w czerwcu waloryzuje kapitał emerytalny ok. 24 milionów Polaków, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Środki wzrosły o określony procent.

ZUS zakończył waloryzację rocznych: składek emerytalnych, kapitału początkowego, środków na subkoncie. Wskaźniki waloryzacji składek i waloryzacji subkonta wpływają na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. przyjęto wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków na subkoncie.

Łącznie o ponad 450 mld zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł niemal 281 mld złotych.

Informacje o waloryzacji rocznej będą w najbliższych dniach udostępnione na profilach ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2022 roku.

„Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” otrzyma każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego, czyli na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano przynajmniej jedną składkę.

Z tej informacji każdy dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej i po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji. Tak jak w ubiegłym roku te dane będą przekazane przez internet, na PUE. Od 2020 roku, zgodnie z przepisami ZUS nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)