Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

NOWOCZESNY SAMOCHÓD DLA RPWIK

20 marca 2024 | 1 komentarz

Ponad 3 mln zł kosztował nowoczesny pojazd wielozadaniowy, który wkrótce trafi do RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej, a skorzystają z niego wszystkie gminy wchodzące w skład Związku Gmin ds Wodociągów i Kanalizacji.

Skorzystają na tym również pracownicy wodociągów, gdyż pojazd zapewnia komfort pracy i ogranicza ilość obsługujących go osób z trzech do dwóch, ułatwiając i usprawniając pracę oraz minimalizując wysiłek fizyczny.

Przedstawiciele gmin wchodzących w skład Związku Gmin ds Wodociągów i Kanalizacji: burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Żabna Marta Herduś oraz wójt Olesna, Witold Morawiec podpisali umowę z prezesem spółki „Pojazdy Komunalne Tymborowscy”, która wygrała przetarg na dostarczenie nowoczesnego samochodu specjalnego – asenizacyjnego.

Gościmy tutaj też naszego wykonawcę dużego zadania, p. Piotra Tymborowskiego, który reprezentuje spółkę „Pojazdy Komunalne Tymborowscy”, która przedstawiła nam najlepszą ofertę na zakup takiego wielofunkcyjnego pojazdu do obsługi naszych kanalizacji i wodociągów. Cieszymy się ogromnie z tego zakupu, bo – jak widzimy – kwota potężna, ponad 3 mln zł i będzie on bardzo dobrze służył naszym urządzeniom i infrastrukturze wodociągowej. Właśnie dziś podpisujemy tę umowę, a wkrótce pojazd zostanie dostarczony. Nasze Regionalne Przedsiębiorstwo będzie mogło wykorzystywać ten pojazd, a nasza infrastruktura ma już 270 km. Proszę zauważyć, ile kilometrów tych wodociągów trzeba na bieżąco czyścić i konserwować, a ten pojazd pozwoli na sprawny dojazd do miejsca awarii, sprawną konserwację i przede wszystkim nie będziemy marnować wody i dowozić tej wody w miejsca awarii – wszystko załatwi ten jedyny pojazd, najdroższy w Małopolsce; za 3 mln 178 tys zł. Ale jeszcze trzeba dodać, że nasza promesa na zakup była na kwotę troszkę większą, niż kwota przetargowa, i w tym zadaniu dokupiliśmy też jeszcze kolejne urządzenia – mówił burmistrz, Krzysztof Kaczmarski.

Do tego samochodu w postępowaniu przetargowym, do specyfikacji zamówienia publicznego, dołączyliśmy zakup agregatu prądotwórczego na 60 kilowatów. Udało się w tej kwocie zakupić również ten agregat prądotwórczy oraz zakupiliśmy kamerę full HD samojezdną. I kwota cała tego zamówienia opiewa na 3 mln 178 tys, 320 zł. Proszę państwa, to jest kolejne z inwestycji oraz zadań, które zostało w ramach inwestycji strategicznych „Polski Ład” wykonane, ponieważ wykonaliśmy już, poprzez te programy, budowę zbiornika wody pitnej w miejscowości Szarwark za kwotę 4 mln 940 tys zł. Następne środki, jakie się udało pozyskać, jest to kwota 4 mln 800 w ramach wymiany azbestu – wymieniliśmy cały azbest w miejscowości Odporyszów oraz wyremontowaliśmy bardzo awaryjny odcinek magistrali wodociągowej od Sieradzy do Tarnowa. W ramach również tych programów złożyliśmy wnioski na dalszy odcinek dobudowy magistrali wodociągowej i udało się pozyskać kwotę 2 mln 106 tys. Również odcinek ten jest projektowany i w najbliższym czasie przystąpimy do postępowania przetargowego. Kolejnym zadaniem, jakie z tych środków udało się uzyskać, jest modernizacja odcinka wodociągów w miejscowości Olesno – ulica Długa. Odcinek został w całości już zaprojektowany plus odcinek ok. 1 km 600 m w miejscowości Adamierz. Kończymy projektowanie, wkrótce ogłosimy postępowanie przetargowe – mówił prezes RPWiK, Jacek Sarat.

Dostarczyliśmy do wodociągów Dąbrowy Tarnowskiej nowoczesny pojazd z funkcją recyklingu. Funkcje, które posiada ten pojazd, to czyszczenie kanalizacji z funkcją recyklingu – to znaczy, że pojazd odzyskuje wodę z kanalizacji, przy czym zaoszczędza pobór wody. Może pobierać wodę do czyszczenia kanalizacji z rzek i tę wodę używać do czyszczenia. Następną funkcję, którą posiada – towar oczyszczony po procesie recyklingu jest już suchy i możemy go wyrzucać lub zrzucać na wysypisko śmieci, nie na oczyszczalnię ścieków, co też będzie oszczędnością dla wodociągów, ponieważ nie będzie przez cały czas materiał przerabiany na oczyszczalni ścieków, tylko już procesuje to sam pojazd. Kierowcy przesiądą się z małego Fiata do dużego Mercedesa – i w przenośni i w rzeczywistości – bo to jest zabudowa na Mercedesie, a obsługa tego samochodu jest bardzo wygodna. Tak naprawdę kierowca nie musi wiele wykonywać, jeżeli chodzi o fizyczną pracę, ponieważ całe urządzenie jest obsługiwane z pilota radiowego, jak i wszystkie podajniki; wszystko jest hydrauliczne i to ułatwi kierowcy znacznie pracę. Nie potrzebujemy już trzech ludzi, tylko dwóch do obsługi takiego pojazdu. To też jest oszczędność dla wodociągów, ponieważ nie musimy mieć trzech pracowników, tylko dwóch, ale tak jak powiedziałem – przede wszystkim najważniejszą rzeczą jest to, że kierowca nie musi nic już dźwigać, nic nosić, trzymać węży, ponieważ wszystko się odbywa w automatyce – tłumaczył prezes „Pojazdów Komunalnych Tymborowscy Spółka z o.o.”, Piotr Tymborowski, przedstawiciel firmy, która wygrała przetarg.

Dofinansowanie na zakup samochodu specjalnego – asenizacyjnego dla Związku Gmin ds Wodociągów i Kanalizacji z Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych, wyniósł dokładnie 3.178.320 zł.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 2 kwietnia 2024 o 23:50
    Lolek :
    Niech mi ktoś wytłumaczy jakie koszty generują wodomierze że opłatę podniesiono o 3 zł , dojenie mieszkańców wk……. dąbrowianin
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)