Dzisiaj:
Sobota, 27 kwietnia 2024 roku
Anastazego, Martyny, Piotra, Teofili, Zyty

Analiza stanu bezpieczeństwa powodziowego

30 maja 2011 | komentarze 2

Komisja Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Małopolskiego, na posiedzeniu w dniu 26 maja br. analizowała istniejący stan bezpieczeństwa powodziowego i kierunki działań oraz dotychczasowe efekty.

Zagadnienia te rozpatrywano na przykładzie Powiatu Dąbrowskiego, jako jednego z najbardziej dotkniętych klęską powodzi w 2009 i 2010 roku. Przewodniczący Komisji Adam Domagała zaprosił samorządowców z powiatu dąbrowskiego do prezentacji problemów i wniosków.

Prezentacji dokonał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. W posiedzeniu i dyskusji brali udział; Radny Sejmiku WM Bolesław Łączyński, który jest wiceprzewodniczącym tej komisji, Starosta Dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Szczucina – Jan Sipior, Wójt Gminy Bolesław – Kazimierz Olearczyk, Wójt Gminy Mędrzechów – Krzysztof Korzec, Wójt Gminy Olesno – Witold Morawiec, Sekretarz Gminy w Radgoszczy – Marek Kopia, Komendant Powiatowy PSP – Adam Rzemiński. Informacje dla Komisji złożyli też przedstawiciele jednostek wojewódzkich; Bogusław Borowski – Dyrektor Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Andrzej Mróz – Komendant Wojewódzki PSPOŻ.

W trakcie dyskusji stwierdzono, że znane są główne kierunki zagrożenia powodziowego w województwie. Od dwóch lat podjęto działania inwestycyjne mające poprawić stan zabezpieczenia. Są to przygotowania do budowy zbiornika retencyjnego w Szynwałdzie gm. Skrzyszów i w Joninach gm. Ryglice. Od blisko roku trwa budowa kanału melioracyjnego Radwan – Smęgorzów o długości 3,1 km za kwotę blisko 7,6 mln zł. Na wielu odcinkach wzmacniane i modernizowane są wały przeciwpowodziowe. Przebudowuje się system zasilania w energię elektryczną przepompowni na terenach zagrożonych.

Delegacja z powiatu dąbrowskiego wskazała na następujące wnioski pod adresem samorządu Województwa Małopolskiego;

  • – potrzeba zwiększenia nakładów na modernizację wałów oraz ich dobudowę m.in. na rzece Breń na odcinku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej
  • – istnieje konieczność oczyszczenia i regulacji rzek i potoków zdewastowanych przez powódź (Breń, Upust, Nieczajka, Szarwarczanka, Wielopólka)
  • – należy poddać rewizji dotychczasowy Wojewódzki Program Małej Retencji i jako pilną inwestycję wprowadzić zaprojektowanie oraz wykonanie zbiornika retencyjnego w Żelazówce gm. Dąbrowa Tarnowska.
  • – po złożeniu odpowiednich wniosków przez właścicieli gruntów, przystąpić do projektowania melioracji szczegółowych w gminach; Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz i Szczucin
  • – zwiększyć nakłady na konserwację urządzeń melioracyjnych
  • –  utworzyć sieć monitoringu rzek na terenie powiatu dąbrowskiego, angażując do tego celu środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komisja Sejmiku zaakceptowała te wnioski i skieruje je do Zarządu Województwa Małopolskiego. Niektóre z tych wniosków będą realizowane jeszcze w br. jak zapewnił Dyrektor MZMiUW Bogusław Borowski (opracowanie projektu zabezpieczenia skarp rzeki Breń od strony ul. Zagumnie, konserwacja potoku Smęgorzówka czy likwidacja wyrw na potoku Nieczajka ).

źródło:

Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 31 maja 2011 o 16:00
    dt :
    i tak gówno zrobią...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  2. 7 czerwca 2011 o 09:34
    Raw :
    nic nie zrobią bo meszkam to widze :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)