Dzisiaj:
Sobota, 27 kwietnia 2024 roku
Anastazego, Martyny, Piotra, Teofili, Zyty

„BOLESŁAW PIERWSZY SZCZERBATY” W OLEŚNIE

19 września 2022 | Brak komentarzy

Wyjątkową książkę „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”, autorstwa Wojciecha Ryczka, skierowaną nie tylko do dzieci, zaprezentowała Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Promocję uświetnił występ Kapeli Hanki Wójciak; zespołu neo-folkowego tworzącego muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej. 

Każdy z nas, również dorosłych, zna zapewne podstawy mitologii greckiej i rzymskiej, autorstwa Jana Parandowskiego. Dziedzictwo starożytnej Grecji, kultura cesarstwa rzymskiego i religia chrześcijańska stworzyły podwaliny kulturowej wspólnoty naszego kontynentu – Europy. Kulturowo sięgamy więc do wysoce rozwiniętych społeczności, skupionych wokół basenu Morza Śródziemnego, których dokonania wpłynęły na rozwój całej cywilizacji europejskiej. Mamy jednak też swoje słowiańskie korzenie, o których często zapominamy. Mitologię Greków i Rzymian znają wszyscy, a kto zna „Bestiariusz słowiański”? O skrzatach, wodnikach czy rusałkach słyszała zapewne większość, ale mało kto o: biziach, kadukach i samojadkach.

Mieszkaniec gminy Olesno, Wojciech Ryczek, absolwent ZSP w Brniu (rękodzielnik, barista, florysta), który – przy współpracy biblioteki w Oleśnie i gminy – wydał swoją pierwszą książkę, udowodnił, że inspirację do pisania czerpał właśnie z Bestiariusza. Zasłuchał się także w opowieści nestorów swojej rodziny i starszych mieszkańców gminy, którzy przekazywali je dalej, by ocalić tę kulturę lokalnego mikrokosmosu od zapomnienia. Teraz najlepiej zrobią to dzieci, przy zaangażowaniu dorosłych uczestników spotkania w bibliotece w Oleśnie, którzy otrzymali debiutancką książkę Wojciecha Ryczka, młodego mieszkańca gminy Olesno. Dzięki temu  niesamowite historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, można przybliżyć również młodszym czytelnikom i w ten sposób zainteresować ich Mitologią słowiańską, po którą sięgną za kilka(naście) lat.

„Bolesław Pierwszy Szczerbaty” to opowieść o małym chłopcu, który spędzając wakacje u dziadków na wsi zanurza się w krainie fantastycznych stworów i magii. Budując wraz z dziadkiem swój zamek – domek na drzewie, marzy o zostaniu królem i władaniu wyśnionym imperium. Zainspirowany opowieściami i bajaniami, dostrzega w świecie baśniowy pierwiastek, a jego oczom ukazują się zapomniane już niemal przez wszystkich stwory. Z nimi przeżywa nieprawdopodobne przygody i poznaje zaczarowany świat. Dzięki swojej odwadze, otwartości i serdeczności zdobywa tytuł króla oraz zaskarbia sobie opiekę dobrodusznych stworów.

Jest to baśniowa opowieść osadzona we współczesności. Oparta na lokalnych legendach i ludowych wierzeniach, wprowadza młodego czytelnika w świat tradycji i bajań, o których pamiętają już tylko nieliczni. Otwiera przed nim wrota zapomnianego niemal królestwa władanego przez magiczne stwory, pozwalając poznać rodzimą tradycję i rozwinąć wyobraźnię.

Jak na opowieść dla dzieci przystało, książka została pięknie zilustrowana przez Dominikę Ciszek, ilustratorkę i graficzkę – specjalistkę grafiki wydawniczej, absolwentkę PWSZ w Tarnowie. Ilustracje jej autorstwa to współczesne wariacje na temat tradycyjnych, wręcz elementarzowych grafik, wzbudzających zarówno w dzieciach, jak i dorosłych, chęć zagłębiania się w opowiadane przez nie historie.

Ilustracje Dominiki Ciszek to niezaprzeczalny walor tej opowieści, który – w dobie kultury wizualnej – będzie zachęcał najmłodszych czytelników, by sięgać po tę książkę samodzielnie. Dopełnieniem promocji książki o takiej tematyce był koncert „Tradycja (od)nowa” w wykonaniu kapeli Hanki Wójciak, góralki z Zakopanego, wokalistki i pieśniarki, współautorki muzyki oraz autorki tekstów. Nic nie mogło bardziej pasować do bajkowego wieczoru z książką, przenoszącą czytelnika do słowiańskiego uniwersum, niż polski zespół neo-folkowy, tworzący muzykę z pogranicza ethno, world music i piosenki autorskiej, odwołującej się do polskich motywów ludowych.

To muzyka bliska ziemi, dynamiczna, pulsująca i taneczna, chwilami nawet trip’owa. Teksty Hanki bezpretensjonalnie opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy oraz słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary dodają jej piosenkom ludyczności i baśniowości. W 2022 roku Hanka Wójciak została uhonorowana nagrodą Miasta Zakopane „Siła korzeni” – za wybitne osiągnięcia w szerzeniu kultury i szczególną dbałość o materialne oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu tatrzańskiego, przekazywane kolejnym pokoleniom.

Pieje kur,

z morza chmur wyłania się słońce.

Wokół mgła,

a to znak – będą dni gorące.

Posiały nam rusałeczki

wszędzie wkoło rosę.

Zaśpiewały sikoreczki

i skowronek z kosem.

Pora wstać,

bo żal spać, gdy przygoda woła.

Wszystko może być magiczne,

spojrzyj dookoła – zachęca czytelników Wojciech Ryczek w swojej debiutanckiej książce „Bolesław Pierwszy Szczerbaty”.

Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Olesno, Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i dyrektor Małgorzata Morawiec, która razem w pracownikami biblioteki włożyła wiele wysiłku, by z promocji książki zrobić prawdziwą ucztę czytelniczą, wizualną i muzyczną.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)