Dzisiaj:
Piątek, 3 kwietnia 2020 roku
Antoniego, Jakuba, Pankracego, Ryszarda

Dni Dąbrowy biegną

19 lipca 2017 | Brak komentarzy

Dni Dąbrowy Tarnowskiej są na półmetku. Ostatni weekend stał pod znakiem subtelnych melodii i poezji Czesława Miłosza (IV Koncert Muzyki Duszy) i X jubileuszowej edycji Spotkania Kultur (największa impreza w regionie). Przed nami V Dąbrowska Noc Bluesowa, która odbędzie się na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur w piątek 21 lipca o godz.18:00.

Dawna sala modłów byłej synagogi (OSK) wypełniła się wrażliwą, złaknioną kultury na wysokim poziomie publicznością.

 

Melomani nie czuli upływu czasu podczas IV Koncertu Muzyki Duszy (ponad 2,5 godziny!), ani nie żałowali przybycia w piątkowy wieczór do tej klimatycznej sali koncertowej. Widowisko według pomysłu Łukasza Chmiela, oparte na utworach w jego aranżacji (gitara, pianino, ballady), z doborem tekstów poetyckich Czesława Miłosza, dokonanego przez Pawła Chojnowskiego, dostarczyło wielu wrażeń estetycznych. Nad opanowaniem dość trudnej akustyki we wnętrzu OSK czuwał „reżyser dźwięku” – jak zawsze niezawodny – Mariusz Budzik („Sonic” w Tarnowie). Wiersze Miłosza czytali jedni z najlepszych młodych recytatorów regionu – bracia Kamil i Dawid Rodakowie. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo oryginalne rozpoczęcie koncertu (intro – „Opowieść żeglarza” w wykonaniu „Małej Orkiestry Gitarowej w liczbie 13 instrumentów) i różnicowanie 4 części widowiska różnymi kolorami reflektora.

W IV Koncercie Muzyki Duszy wystąpili: Filip Kiwior, Kacper Kosmala, Malwina Budzik, Katarzyna Syrek, Julia i Justyna Bugajskie, Maksymilian Mol, Paulina Niemiec, Martyna Bielecka, Julia Drożdż, Dawid Bodziony, Jakub Nowak, Aleksandra Wąż, Klaudia Pikul, Kamila Porada, Aleksandra Janik, Jarosław Streb, Łukasz Banaś, Ewa Sobarnia, Łukasz Chmiel, wokalistki: Katarzyna Reczek, Ilona Krawczyk, Klaudia Pikul i debiutująca w tej roli – zresztą znakomicie – Joanna Marek.

X Spotkanie Kultur, to impreza masowa, która od początku gromadziła sporą grupę widzów (dzięki pomysłowi wprowadzenia w I części animatora Jacka Bały prowadzącego konkursy i zabawy integracyjne dla dzieci), przybywało ich zresztą w miarę pojawiania się na scenie kolejnych wykonawców aż do kilkutysięcznej rzeszy z wielu stron Polski na koncercie (Małopolska, Górny Śląsk, Podkarpacie): „Coldfire”, występach par tanecznych ze Studia Tańca Gabriela Skiby „Latin Dance”, dziecięcego zespołu folklorystycznego „Nieczajnianie” z kapelą ludową „Dąbrowiacy”, „The Backwards” (hity Beatlesów w znakomitym i wiernym wykonaniu wraz z doborem instrumentów, stylem gry i wyglądem członków zespołu słowackiego z Koszyc) i Kamila Bednarka z zespołem „Piąty Element”.

Przed koncertem gwiazdy wieczoru na scenie wystąpił Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który krótko podziękował współorganizatorom Dni Dąbrowy, sponsorom i partnerom, przedstawił też osiągnięcia inwestycyjne samorządu gminnego z ostatniego roku. Specjalne podziękowania wraz z piękną grafiką przedstawiającą „perłę turystyki dąbrowskiej i architektury chasydów” – synagogę skierował do Prezeski „Invest-Nieruchomości” Bogumiły Mosio (właściciela „Dąbrowiaka”, sponsora strategicznego i współorganizatora Spotkania Kultur), w jej imieniu odebrał piękny prezent mąż Roman Mosio. Krótkie wystąpienie miał też Wiesław Krajewski – Poseł na Sejm RP, który przekazał mieszkańcom i gościom imprezy najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia udanego świętowania.

Dla dzieci przygotowano sporo atrakcji na placu zabaw, dla wszystkich pokusy kulinarne w sekcji gastronomicznej. W namiocie promocyjnym pracownicy Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji UM oferowali ciekawe zabawy i gadżety (między innymi układanie puzzli z wizerunkiem atrakcyjnych miejsc w Małopolsce). „Gazeta Krakowska” umożliwiła robienie pamiątek z imprezy – zdjęć na okładce specjalnego, okolicznego wydania lokalnego dodatku. Radio RDN przeprowadziło konkursy na scenie z atrakcyjnymi nagrodami (wśród nich 6 bardzo wartościowych voucherów od jednego ze sponsorów – sieci „Xtreme Fitness” – karnetów miesięcznych do siłowni w Dąbrowie i Tarnowie). Dzięki „Alarm Serwis” można było oglądać koncert w transmisji za pośrednictwem internetu. Finałem imprezy – zgodnie z dziesięcioletnią tradycją – był pokaz fajerwerków, którego start odliczali wszyscy uczestnicy pod dyktando Krzysztofa Kaczmarskiego – Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej i Pawła Chojnowskiego – Dyrektora DDK.

X Spotkanie Kultur poprowadzili z werwą młodzi konferansjerzy: Gabriela Sas, Kamil Rodak i Dawid Rodak.
Patronat medialny: „E-Kurier Dąbrowski”, „Gazeta Krakowska”, Radio RDN Małopolska.
Sponsorzy strategiczni: BANK SPÓŁDZIELCZY w Dąbrowie Tarnowskiej, „BRUK-BET” w Niecieczy, „INVEST-NIERUCHOMOŚCI” w Dąbrowie Tarnowskiej.
Pozostali sponsorzy: „AK SERVICES” – „NATURHOUSE”, „ALARM SERWIS”, „AUTO-CZĘŚCI”, „AGRO-ALK”, „ASCENT”, „AZYMUT” „BARTIMEX” ,„Centrum Kredytów i Ubezpieczeń” Ewa Kaczmarska, „EUROSAN” , „GAMA” Maria Gawęda, Ośrodek Nauki Jazdy „JEDYNKA”, „Projektowanie i nadzór budowlany” Andrzej Kita, Robert Prorok, „SALON PODRÓŻY”, „SMOLIK” („GROSZEK”), „XTREME FITNESS”, Zakład Remontowo-Budowlany Stanisław Nowak, Zbigniew Tatarczuch – pomoc drogowa, ZŁOMOWANIE POJAZDÓW – Paweł Masłoń i Piotr Fijał.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)