Dzisiaj:
Czwartek, 19 lipca 2018 roku
Alfreda, Rufina, Wincentego, Wodzisława

Doradcy emerytalni w ZUS – oblegani

5 sierpnia 2017 | 1 komentarz

Pięciu doradców emerytalnych w tarnowskich placówkach ZUS przeżywa prawdziwe oblężenie.

Przypomnijmy, że w całej Polsce od 3 lipca ruszyła usługa, w ramach której osoby zainteresowane przejściem na emeryturę mogą skorzystać z bezpłatnych porad.

Do 595 konsultantów w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a liczba zainteresowanych przyszłą emeryturą jest wciąż bardzo duża. W październiku w życie wchodzą przepisy, które obniżą wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. W województwie małopolskim takich osób może być około 26 tysięcy.

Spotkanie z doradcą odbywa się w sali obsługi klienta. Podczas wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wystarczy wybrać na biletomacie kategorię spraw emerytury/renty”, a następnie pole „doradca emerytalny”. Osoby, które posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet. Doradca wyjaśni potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. W ten sposób doradca podpowie przyszłemu emerytowi, w jakim okresie najkorzystniej będzie przejść na emeryturę. Jednak ostateczną decyzję podejmie klient.

Od 3 lipca br. w tarnowskim oddziale ZUS i Inspektoracie w Bochni zostało obsłużonych 2179 osób, z czego 609 poprosiło o wyliczenie prognozowanej emerytury. Warto pamiętać, że emerytura to prawo a nie obowiązek. Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.
Przypominamy, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać od 1 września 2017 roku.

w imieniu regionalnego rzecznika ZUS
w Małopolsce
Bożena Bielawska

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 11 sierpnia 2017 o 09:38
    taka prawda :
    "Warto pamiętać, że emerytura to prawo a nie obowiązek. Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe." NIE DAJCIE SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ skoro przez 30-40 lat pracy ledwo 1000-1300 macie emerytury to ile za 2 lata jeszcze dodatkowej pracy zyskanie?? 10-20 zł
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)