Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„DWIE MARIE – POLSKIE WERSY ŁĄCZĄ POKOLENIA”

30 lipca 2022 | 1 komentarz

Od kwietnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje zadanie „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia”, które otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Projekt zakłada zaangażowanie wszystkich grup wiekowych w popularyzacje poezji Marii Konopnickiej i Marii Kozaczkowej. Biblioteka do tego czasu zrealizowała cykl warsztatów literackich, muzycznych i plastycznych dla dzieci przeprowadzonych przez doświadczonych trenerów.

Podczas zajęć przygotowywano scenariusz, oprawę muzyczną i tło sceniczne do jesiennego spektaklu pt. „Niezły raban na wesoło… przy Polnej”. Łącznie odbyło się 11 spotkań dla najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach podcastingu i wziąć udział w konkursie fotograficznym pt. „Optyka słowa”. Do końca sierpnia w galerii na parterze MBP można podziwiać zdjęcia, które zainspirowane są wierszami obu poetek. Zdobyta podczas warsztatów wiedza z zakresu rejestracji dźwięku pomogła Jakubowi Irli oraz Aleksandrze Kupiec uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadzić i nagrać rozmowę z córką i wnuczką patronki dąbrowskiej biblioteki Krystyną Ludwicką oraz Lidią Krawczyk. Odcinek „Z poezją dorastanie” został wyemitowany w ramach bibliotecznego podcastu „Bibliowrotek”.

W poniedziałek 23 maja 2022 roku na ulicach Dąbrowy Tarnowskiej bibliotekarze, wolontariusze oraz czytelnicy hucznie i kolorowo świętowali 180. urodziny Marii Konopnickiej. Na chodnikach miasta pojawiły się cytaty z twórczości dwóch Marii. Dąbrowska biblioteka zapowiada jesień pełną twórczego spędzania czasu ze słowem pisanym i dalsze inspirowanie się poezją.

We wrześniu odbędą się warsztaty biblioterapeutyczne oraz artystyczne dla seniorów. Biblioteka planuje zorganizować praktyczną prezentację dla dzieci warsztatu pracy aktora oraz premierę spektaklu. Dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej przygotowana zostanie muzyczna uczta liryczna. MBP zachęca do obserwowania swojej strony www i fanpage na Facebooku, gdzie systematycznie pojawiają się informacje o planowanych wydarzeniach.

Projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 30 lipca 2022 o 18:44
    Barbara :
    Ogrom pracy. Serdeczne gratulacje.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)