Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

Jak pomóc przetrwać naszym pupilom sylwester?

7 października 2015 | Brak komentarzy

Zmysł słuchu zarówno u psów jak i u kotów jest bardzo wyostrzony. Nagły huk fajerwerków, może być przerażający, w panicznym lęku zwierzę może nawet odczuwać ból.

Jak możemy ograniczyć strach u zwierzęcia?

-możemy podawać mu leki uspakajające (tylko pod nadzorem lek.wet!), najlepiej począwszy na kilka dni przed Sylwestrem w małych dawkach przyzwyczajać organizm i go stopniowo wyciszać. Nie wolno tego robić na własną rękę.

Już na kilka dni przed Sylwestrem należy wyprowadzać psa TYLKO na smyczy, obowiązkowo z ADRESÓWKĄ, jeżeli pies nie ma wszczepionego chipa. W razie paniki pies może zerwać się ze smyczy i zacząć uciekać na oślep.
Psy podwórzowe, powinny spędzić Sylwestra w domu lub w innym budynku uniemożliwiającym im drogę ucieczki w popłochu,.

Sylwestrowy wieczór można przeżyć jednak bez strachu i środków farmakologicznych. Należy zastosować się do 3 najważniejszych rzeczy:
*Stłumienie dźwięków petard – można zasłonić zasłony, włączyć głośniej radio czy telewizor.
*Towarzystwo – psiak musi mieć towarzystwo, warto próbować bawić się z nim ulubioną zabawką i zachowywać jak gdyby nigdy nic.
*Nie potęgowanie strachu – jeśli się pies boi, nie wolno go karać, ani tym bardziej reagować nadmierną troską. Psy doskonale wyczuwaj nasze emocje. Zwierzaka można głaskać i okazać mu bliskość, ale spokojnie, bez „obżalania” się nad nim.

• Terapia behawiorala
Polega ona na odwrażliwianiu zwierzęcia na głośne dźwięki. Opiera się na przeciwwarunkowaniu, jest ona długotrwala ale skuteczna.

Należy pamiętać, że strach przed głośnymi strzałami, może wynikać zarówno z przykrych życiowych doświadczeń, jak również z braków socjalizacyjnych w okresie wczesnoszczenięcym.

Jeżeli macie Państwo problem z pupilami i nie wiecie jak temu zaradzić, piszcie! psierewolucje@gmail.com


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)