Dzisiaj:
Niedziela, 5 kwietnia 2020 roku
Borzywoja, Ireny, Wincentego

KORONAWIRUS W MAŁOPOLSCE

25 marca 2020 | komentarzy 5

Aktualnie w Małopolsce mamy 52 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74 lata. 20 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 osób – z powiatu nowosądeckiego, po 4 – z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 – z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 – z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 – z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa.

Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej.

Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

Przypomnijmy. Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu (lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji). Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.

Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.

Wobec pytań dotyczących zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, informujemy, że osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów.

Małopolski UW 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 25 marca 2020 o 22:42
  Dies Irae :
  A mnie zastanawia fakt, dlaczego władze naszego powiatu tak bardzo mają swoich mieszkańców w dupie? Poza oświadczeniem starosty nie ma nic. Dlaczego nie podaje się do publicznej wiadomości ilości osób które zostały poddane kwarantannie i z której gminy powiatu one są. Są to informacje ważne i potrzebne. No ale kto by myślał o zwyklym obywatelu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 17)
 2. 26 marca 2020 o 16:57
  Swój :
  Czy w Starostwie funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego bo żadnej informacji ani działań nie widać, a po to referat został powołany To on powinien być pomocny w rozwiązywaniu działań kryzysowych i informowaniu mieszkańców powiatu o występujących zagrożeniach
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 15)
 3. 27 marca 2020 o 13:38
  krzysio6666 :
  Do Dies Irae - a po jakiego ci taka wiedza, co ty z policji jesteś, będziesz czuwać pod blokiem i pilnować czy sobie nie pierdnęli przez okno smrodu nie wypuścili? Od tego są odpowiednie służby i tyle w temacie, osoby postronne a zwłaszcza takie przestraszone, spanikowane i obsrane z lęku jak ty nie powinny posiadać takiej wiedzy - śmiem twierdzić że mogłabyś być niebezpieczna w stosunku do takich osób.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -6 (w sumie : 14)
 4. 27 marca 2020 o 19:46
  Piotr :
  Akurat pierdnąć można, zakazane jest kichanie i kaszel.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 4)
 5. 27 marca 2020 o 19:54
  Zagadka :
  do krzysio6666: śmiem twierdzić, że Ty srasz z lęku, żeby Cię sąsiedzi nie namierzyli jak wiejesz z kwarantanny. I tyle w temacie. Gdyby sąsiedzi wiedzieli kogo obejmuje kwarantanna nie byłoby tulu nieobecnych podczas kontroli policji.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)