Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 września 2019 roku
Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla

KURTYNA WODNA PRZED DĄBROWSKIM URZĘDEM

11 czerwca 2019 | komentarzy 8

W dniu dzisiejszym na dąbrowskich plantach w trosce o komfort mieszkańców ustawiono kurtynę wodną, przy której będzie można znaleźć ochłodę. Jest to sposób aby przechodzący tamtędy ludzie poczuli trochę ulgi od upału.

Dzisiaj i w najbliższych dniach towarzyszyć nam będą temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Ciepłe będą również noce, w czasie których temperatura minimalna może sięgać od 17 do 20 stopni Celsjusza.


Przy tej okazji przypominamy o sposobach radzenia sobie z upałami.
Eksperci radzą, by w upalne dni, szczególnie między 11 a 17, osoby, które nie muszą, nie wychodziły z domu. Należy także unikać wysiłku fizycznego oraz nosić ubrania z naturalnych przewiewnych tkanin, takich jak len i bawełna, najlepiej w jasnych kolorach. Warto pamiętać o czapce i okularach przeciwsłonecznych. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać dzieci w samochodzie. Nawet na krótką chwilę!

Zalecane są następujące sposoby radzenia sobie z upałami:

► Częste chłodne kąpiele lub prysznice, by schłodzić organizm.

► Jedzenie chłodnych, lekko tylko solone potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).

► Zasłonięcie okien w mieszkaniach, szczególnie tych wystawionych na działanie słońca. Okna można otworzyć w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne. Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać.

► W nagrzanym pomieszczeniu można porozstawiać naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą. Parowanie schładza powietrze.

► Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy nie radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury. W przypadku objawów takich jak: zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni należy zostać w domu, pozamykać okna, wziąć letni prysznic, popijać chłodne napoje.

► Jeśli koniecznie trzeba wyjść z domu należy to zrobić do godz. 11 lub późnym popołudniem i wieczorem.

► Nie wolno zapinać o kremach z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Trzeba jest stosować, nie tylko podczas opalania, ale zawsze podczas pobytu na powietrzu. Ochrona twarzy jest szczególnie ważna.

► Podczas upałów mogą puchnąć nogi, bowiem ciepło nasila problemy z krążeniem. Najbardziej odczuwają to kobiety w ciąży i osoby mające żylaki. W przypadku pojawienia się opuchlizny, ciężkości nóg, bólu, należy położyć się z nogami uniesionymi do góry. Warto także unikać zbyt długiego stania i siedzenia oraz stosować żele z wyciągiem z kasztanowca.
► Należy wypijać w upał co najmniej 2-3 litry wody, słabej herbaty lub soków owocowych. Te ostatnie są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Napój nie może być lodowaty, najlepiej wypijać płyny o temperaturze pokojowej. Warty polecenia jest też sok pomidorowy. Zawiera duże ilości potasu, który w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W czasie upałów najlepiej zrezygnować z alkoholu (może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem) i napojów z kofeiną (coli, kawy). Napój nie może być lodowaty, najlepiej wypijać płyny o temperaturze pokojowej.
► Nie wolno zapomnieć o zwierzętach. Nie można pozostawiać psa w samochodzie. Auto nagrzewa się błyskawicznie, już w ciągu kilku minut może osiągnąć temperaturę znacznie wyższą od temperatury powietrza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie. Ale podczas upałów nie są w stanie robić tego skutecznie.

► W przypadku bolesnych skurczy mięśniowych, zwykle mięśni nóg, ramion lub brzucha, występujących często po długotrwałym wysiłku fizycznym podczas upału, należy bezzwłocznie odpocząć w chłodnym miejscu pijąc jednocześnie doustne gotowe nawadniające płyny glukozo-elektrolitowe. Jeśli związane z przegrzaniem organizmu skurcze nie ustępują przez dłużej niż godzinę, konieczne staje się skorzystanie z opieki medycznej.
► Jeśli mamy do czynienia z osobą, którą ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność trzeba niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku. Tel. alarmowe 112 lub 999.

UM w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 12 czerwca 2019 o 08:50
  Dąbrovianin :
  I to jest News! Płakać się chce jak popatrzymy na Dąbrowę, cały czas tylko markowanie działań, bez żadnej szerszej koncepcji. Tu jest potrzebna kompletna przebudowa rynku a nie kurtyna wodna. Zaraz ktoś powie, że rynek będzie przebudowany jak zostanie oddana obwodnica, ja powiem ok to już za rok (zgodnie z planem) i nic się nie dzieje. W tym momencie gmina powinna mieć już wybraną jakąś koncepcje na zagospodarowanie rynku, bo chyba nikt by nie chciał żeby została wykonana przebudowa wg koncepcji która "żyła" za P. Początka (sama kostka, mniej ławek niż teraz i scena na rynku która to jest chyba ewenementem na skalę kraju). Tutaj potrzebna jest mądra koncepcja przebudowy która zachowa równowagę zieleni (drzewa, trawa) zwiększy ilość ławek, fontanny dla ochłody działające nie tylko w czasie upałów. Są inne miasta w których "dało się" np. nie patrząc daleko zobaczcie na Mielec. Potrzebne są szerokie konsultacje społeczne, a nie jakaś śmieszna ankieta na stronie UM. Dąbrowa ma swoją historię i niestety ostatnie kilka/kilkanaście lat żyjemy od wyborów do wyborów podniecające się wyborem tego a tego a czas leci i niestety dalej tkwimy w poprzedniej epoce.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +19 (w sumie : 19)
 2. 12 czerwca 2019 o 13:56
  Mieszkaniec :
  Teraz konieczny jest oprysk na komary a nie kurtyna wodna - Panie burmistrzu
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +22 (w sumie : 22)
 3. 12 czerwca 2019 o 16:57
  Pipi obiektywna :
  To jest raczej wąż który leje wodą a nie kurtyna wodna która powinna tworzyć orzeźwiajaca mgiełkę wodna ale lepszy rydz niż nic.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 4. 12 czerwca 2019 o 20:27
  wx :
  kurtyna dla pieska płakać sie chce jak to widzę
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 10)
 5. 13 czerwca 2019 o 10:26
  Barbara :
  Ta kurtyna wodna to dodatkowa frajda dla komarów i nieodpowiedzialne marnowanie wody.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)
 6. 13 czerwca 2019 o 15:42
  ewa :
  Jedno wielkie nieporozumienie z tą kurtyną . Wstyd .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 7. 13 czerwca 2019 o 15:53
  Anonim :
  nasz dąbrowski park wygląda strasznie pokoszona dopiero teraz trawa która po pas rosła teraz leży i gnije i smierdzi
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 8. 16 czerwca 2019 o 13:07
  jola :
  porażka, a nie kurtyna
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)