Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 marca 2023 roku
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia, Rościmir, Rupert

NOMINACJA GENERALSKA DLA ZDZISŁAWA BASZAKA

28 września 2021 | Brak komentarzy

W ramach obchodów 82 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września 2021 roku przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskiej dla płk. nie podlegającego obowiązkowej służbie wojskowej Zdzisława Baszaka.

Wręczenia nominacji generalskiej dokonał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik przy udziale wojskowej asysty honorowej.


W uroczystości uczestniczył Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz delegacja młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunem Magdaleną Bobro.

Generał Wojska Polskiego Zdzisław Baszak urodził się w Woli Gręboszowskiej (gmina Gręboszów), jako syn Jana i Marii z d. Tarka. Już od najmłodszych lat zdobywał wszechstronną wiedzę, rozwijał zdolności kierownicze oraz aktywnie angażował się w życie środowiska szkolnego.
Po zdanej maturze postanowił odbyć obowiązkową służbę wojskową. Przydzielono go do II batalionu 16. Pułku Piechoty w Tarnowie wchodzącego w skład 6. Dywizji Piechoty (DP). Dowodził plutonem ckm. Brał aktywny udział w kampanii wrześniowej. Jest jedynym żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną. Po klęsce polskich wojsk nie złożył broni lecz przeszedł do konspiracji. Walczył m.in. z niemieckim okupantem w zbrojnym podziemiu, brał udział w akcji „III Most”, podczas której przekazano aliantom fragmenty rakiety V2. Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne. W latach 90-tych współtworzył tarnowski oddział Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

powiatdabrowski.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)