Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

Pociągiem transsyberyjskim nad Bajkał

6 kwietnia 2011 | Brak komentarzy

To propozycja dla zwolenników wyprawy pociągiem transsyberyjskim nad najgłębsze jezioro świata (1620 m) i nad największy na świecie zbiornik słodkiej wody, wody którą pić można prosto z jeziora. Nad Bajkał, bo o nim mowa, zabiera nas Tomasz Cyrol, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania zaś podróżnik – reporter. Pomimo młodego wieku pokazuje jak można realizować swoją życiową pasję, robić to, o czym większość z nas tylko marzy.


Książka ukazuje niezwykłe bogactwo przyrodnicze i geologiczne Bajkału. Wskazuje miejsca godne obejrzenia i odwiedzenia, atrakcje turystyczne. Czytelnik otrzymuje też, jak w poradniku, wiele wskazówek przydatnych turyście, zwłaszcza gdy wędruje bocznymi drogami.

Jest to relacja z podróży podczas której poznajemy życie mieszkańców Syberii Wschodniej, tj. Rosjan oraz tubylców – Buriatów, Jakutów i innych. A wszystko dzieje się w okresie, w którym cięgle widzimy skutki Pierestrojki. Uwiarygodnieniu relacji sprzyja użyta także forma dialogu. Z pewnością pozycja ta zainteresuje miłośników dalekich podróży chcących zachwycić się pięknem przyrody Bajkału, a i pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą nas Polaków. Naukowe poznanie Bajkału zawdzięczamy bowiem głównie polskim uczonym – zesłańcom, jak A. Czekanowski, J. Czerski, B. Dybowski i W. Godlewski.

Szkoda, iż literatury na powyższy temat nie istnieje wiele. Poza wydawnictwem albumowym z 1999 roku i kilku przewodnikami , na rynku wydawniczym dostępne są głównie artykuły w pismach naukowych.

Tym bardziej zapraszam do lektury „Transsibem nad Bajkał”, a autor Tomasz Cyrol zachęca do odbycia podróży podobnej do jego; podczas której odkryć można nie tylko inny świat i innych ludzi, ale także poznać samego siebie.

Danuta Józefowicz
nauczyciel, bibliotekarz

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Filia w Dąbrowie Tarnowskiej

źródło:

e-Kurier Dąbrowski

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)