Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

Pożegnanie Edmunda Wilka – wernisaż z koncertem

4 października 2015 | komentarzy 5

W czwartkowy wieczór 1 października sala kinowa DDK wypełniła się niemal po brzegi, a powodem było pożegnanie długoletniego pracownika tej instytucji kultury Edmunda Wilka, który odszedł na zasłużoną emeryturę.

Koncert w wykonaniu muzyków DDK pod kierunkiem Łukasza Chmiela i uroczyste otwarcie wystawy Edmunda Wilka wypełniło program uroczystości.


Wśród gości imprezy nie zabrakło przedstawicieli samorządu gminnego, dyrektorów instytucji kultury, szkół, prezesów stowarzyszeń, licznego grona uczniów, ich rodziców, absolwentów związanych z kołem plastycznym „Pastele”. Byli też: poprzedni dyrektor DDK Ryszard Micek i koleżanki z Samorządowego Centrum Kultury w Szczucinie, z którymi Edmund Wilk pracował, zanim przeszedł do MGOK w Dąbrowie, który później zmienił nazwę na Dąbrowski Dom Kultury, przyjaciele, rodzina, animatorzy kultury, artyści i członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, którego Edmund Wilk jest prezesem.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi: Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Jacek Sarat – Przewodniczący Rady Miejskiej, Jadwiga Kusior – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Drzazga – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brniu, Wanda Chlastawa – Dyrektor Domu Malarek i Gminnego Ośrodka Kultury w Zalipiu, Stanisław Krawiec – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, Alfred Wybraniec – Prezes Akcji Katolickiej, Ryszard Siepiora – Prezes Stowarzyszenia Pomocy św.Brata Alberta, dyrektorzy szkół: Iwona Wrzoskiewicz-Słonka (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej), Jarosław Boryczka (ZSP w Brniu), Bogusław Marek (PSP w Smęgorzowie), Aneta Orłowska (PSP w Szarwarku), Halina Sarat – Zastępca Dyrektora MGOPS, Ryszard Micek – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wielu zaproszonych gości wręczyło Edmundowi Wilkowi adresy okolicznościowe i upominki, miłą niespodzianką była liryczna laurka odczytana i podarowana przez zaprzyjaźnioną malarkę z Tarnowa – Jolantę Korpanty.
W koncercie dedykowanym żegnanemu Edmundowi wystąpili: Ola Wąż (git.akust.), Joanna Marek (pianino), Łukasz Banaś (git.bas.), Patrycja Fido (skrzypce), Wojciech Kuta (perkusja), Sylwia Lechowicz (instr.perkus.), wokaliści: Gabriela Mol, Maksymilian Mol, Klaudia Pikul, Katarzyna Reczek, Jakub Radłowski (gitara), Łukasz Chmiel (aranż., gitara). Na program krótkiego koncertu opracowanego i przygotowanego przez instruktora DDK Łukasza Chmiela złożyły się piosenki i nastrojowe utwory bliskie sercu i gustowi Edmunda.

Uroczyście otwarta przez burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego wystawa malarstwa jest pewną niespodzianką dla zwiedzających, gdyż zaprezentowane na niej prace znamionują poszukiwania artystyczne w ramach nowej stylistyki i – mimo zapowiedzi Edmunda Wilka, że to jego ostatnia, pożegnalna wystawa – zapowiadają w jego karierze artystycznej nowy, bardzo interesujący rozdział. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w galerii DDK w godzinach pracy instytucji do 6 listopada.

SYLWETKA EDMUNDA WILKA
Urodził się w Borkach w 1950 r., ukończył Liceum sztuk Plastycznych w Tarnowie, początkowo podjął pracę w PZGS „Samopomoc Chłopska” w Proszowicach, potem w GS „Samopomoc Chłopska” w Szczucinie, w okresie 1977-88 r. (11 lat) był plastykiem w GOK w Szczucinie. Od lutego 1988 w MGOK w Dąbrowie Tarnowskiej, (pot. DDK) z krótką kilkumiesięczną przerwą na przełomie 2007/2008 aż do 30.09.2015 r. W I okresie mieszkał w Nieczajnie Górnej, potem w Dąbrowie Tarnowskiej.

Był twórcą i nauczycielem kilku pokoleń uczniów w kole plastycznym „Pastele” w DDK, prowadził również zajęcia pozalekcyjne w obu dąbrowskich gimnazjach. Przez niemal cały okres swojej kariery zawodowej organizował wystawy plastyczne w galerii domu kultury, był jednym z inicjatorów i głównych organizatorów międzynarodowego pleneru „Barwy Dąbrowy” (4 edycje), brał też aktywnie udział w plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych (Polska, Białoruś, Ukraina).

Kultywator tradycji ludowej i obrzędowości na Powiślu (szopki, grupy kolędnicze, palmy, pisanki, stroiki, wieńce dożynkowe). Długoletni Prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (dotacje od Marszałka Województwa Małopolskiego, gminy Dąbrowa Tarnowska). Współtwórca pięknej panoramy „Budowa drogi” prezentowanej w ramach stałej ekspozycji w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Projektant wspaniałych dyplomów i zaproszeń, autor logotypów: DDK, UTW przy DDK, Targów Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego. Twórca kolejnych tomów kronik dokumentujących działalność DDK.
Rekordzista w gronie artystów-amatorów w regionie, jeśli chodzi o ilość obrazy znajdujących się w domach, mieszkaniach na kilku kontynentach.

Doceniony i odznaczony za swoją rzetelną, dokładną i pełną poświęcenia i oddania pracę między innymi: złotą, srebrną i brązową odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Z dniem 1.10.2015 r. przechodzi na emeryturę, ale nie zrywa z ze swoją pasją – nadal będzie się udzielał społecznie w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, chce też pracować artystycznie z uzdolnionymi młodymi artystami – malarzami.

DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 4 października 2015 o 19:57
    OR. :
    Wszystkiego dobrego Mundii od chrześniaków z Antraktu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 9)
  2. 5 października 2015 o 09:53
    Piotr :
    To jakieś nieporozumienie. Pan Edmund Wilk już kilka lat temu przeszedł na emeryturę cz y też świadczenie przedemerytalne, pracując jednocześnie jako emeryt w DDK. Tak więc teraz kończy pracę zarobkową, a emerytem jest już jakiś czas. To drobna korekta do powyższego artykułu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 13)
  3. 5 października 2015 o 16:32
    zauroczona :
    Wiele lat temu zauroczyły mnie obrazy pana Edmunda. W domu mam dwa z nich i są moim oczkiem w głowie, podobają się i moim gościom. Dziękuję Panu za pracę plastyczną, zarażanie nią dzieciaków, za życzliwość, którą jest Pan przepełniony. Liczę, że to nie koniec malarskiej przygody. Gratuluję.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 10)
  4. 5 października 2015 o 21:12
    obiektywny :
    Ja też mam jego miniaturki w salonie. To gość, który jest jedną z najsilniejszych osobowości naszego miasta. Edmundo, tak trzymaj!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 11)
  5. 6 października 2015 o 14:19
    A.C. :
    Drogi Piotrze! Masz rację. Pan Edmund mając 40 lat pracy przeszedł na świadczenie przedemerytalne i dalej pracował ale tylko na 1/4 etatu.Jednak świadczenie to nie jest emerytura. Na emeryturę przechodzi teraz po ukończeniu 65 -ciu lat życia plus 9 miesięcy. które dołożył mu Twój ukochany premier Donald Tusk. Pozdrawiam.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)