Dzisiaj:
Środa, 3 marca 2021 roku
Asteriusz, Hieronim, Kunegunda, Lucjola, Maryna, Wierzchosława

PROGRAM REHABILITACYJNY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1 grudnia 2020 | Brak komentarzy

Szansa na poprawę sprawności osób niepełnosprawnych. Wykonawcą dedykowanego dla nich rządowego programu na Pogórzu zostało Centrum Zdrowia Tuchów.

Jeszcze w tym roku może z niego skorzystać kilkudziesięciu pacjentów. Warunkiem kwalifikacji jest ukończone 16 lat i posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Utrudnienia związane z korzystaniem z rehabilitacji dotyczą czasu oczekiwania na zabiegi. Są one także związane są z koniecznością uzyskania skierowania na ten rodzaj świadczeń. Te niedogodności dla grupy osób niepełnosprawnych ma wyeliminować specjalny program, którego realizacja właśnie się rozpoczyna.

Bezpłatne dla pacjenta świadczenia, oparte na zabiegach w warunkach ambulatoryjnych, będą udzielane tylko do końca roku. W katalogu znalazło się kilkadziesiąt świadczeń. Na wizycie kwalifikacyjnej fizjoterapeuta ustali dla każdego pacjenta plan fizjoterapii, określający cel zabiegów, a także ich zakres i optymalną intensywność. Każdy cykl terapeutyczny obejmuje do 10 dni zabiegowych. Jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie, w tym co najmniej 3 zabiegi z zakresu kinezyterapii. Program obejmował będzie także edukację pacjenta w zakresie samoopieki i sposobu wykonywania czynności dnia codziennego oraz czynności zawodowych. Fizjoterapeuci będą uczyć ćwiczeń do wykonywania przez pacjenta w domu samodzielnie lub przy wsparciu opiekunów. Na zakończenie przewidziane jest kolejne spotkanie z fizjoterapeutą, podczas którego omówione zostaną rezultaty terapii i zalecenia na przyszłość.

Stan osób, które skorzystają ze świadczeń powinien rokować poprawę ich samodzielności, funkcjonowania w środowisku oraz aktywizację społeczną. Z programu nie mogą skorzystać pacjenci objęci świadczeniami w ramach innych zakresów świadczeń m.in. fizjoterapia ambulatoryjna, opieka długoterminowa, opieka koordynowana czy opieka hospicyjna. Kwalifikacja do programu prowadzona jest pod numerem telefonu 14 65 25 503.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)