Dzisiaj:
Niedziela, 26 stycznia 2020 roku
Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir, Wanda

ROZPOCZĄŁ SIĘ DŁUGI WEEKEND MAJOWY

1 maja 2019 | Brak komentarzy

Małopolska Policja apeluje do podróżujących w czasie długiego weekendu majowego o rozwagę, rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Przed nami kolejny długi weekend majowy – wielu z nas wyruszy na zasłużony wypoczynek. Na drogach pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, co może powodować dodatkowe utrudnienia na trasach wlotowych i wylotowych z aglomeracji miejskich.

Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym, małopolska drogówka w okresie wyjazdów na wydłużony majowy weekend, tj. w okresie od 30.04 – 05.05.2019 roku, zwiększy nadzór nad ruchem drogowym. Przez ten okres nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać ponad 2300 policjantów ruchu drogowego.

Głównym celem policyjnych działań będzie pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez:

– nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa;
– udzielanie wskazówek i rad kierującym;
– upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.

Podczas weekendu majowego należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Do służby w tych dniach zostanie skierowana większa liczba funkcjonariuszy, którzy będą realizowali zadania mające na celu zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków. Policjanci będą reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

– nadmierną prędkość,
– wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
– wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
– nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików),
– kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego.

UWAGA – kierujący jednośladami

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego i motocyklowego ze szczególnym apelem o rozważną jazdę – zgodną z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, zwracamy się do kierujących jednośladami. Wypadek z udziałem prowadzącego jednoślad często kończy się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet i śmiercią. Nie zawsze kierujący tymi pojazdami są sprawcami tych zdarzeń, dlatego prosimy aby inni użytkownicy drogi zachowali życzliwość wobec tych niechronionych uczestników ruchu drogowego i jeździli z rozwagą. Włączając się do ruchu należy dokładnie obserwować nadjeżdżający pojazd, a szczególnie jednoślad, gdyż im mniejszy obiekt tym trudniej ocenić prędkość z jaką nadjeżdża. Istotne jest bowiem by włączając się do ruchu nie zmuszać nadjeżdżających pojazdów do gwałtownego hamowania, nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

– należy sprawdzić stan techniczny pojazdu,
– kierowca przed podróżą powinien być wypoczęty,
– jazda w trzeźwości – pod żadnym pozorem nie wolno kierować pojazdem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu gdyż może to doprowadzić do ogromnej tragedii,
– przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych , w których giną ludzie,
– zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie),
– właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót),
– pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

W dniach 30.04 – 03.05.2019r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

30 kwietnia (wtorek) – w godz. 18.00 – 22.00;

1 maja (środa) – w godz. 8.00 – 22.00;

2 maja (czwartek) – w godz. 18.00 – 22.00;

3 maja (piątek) – w godz. 8.00 – 22.00.

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu (od 27.04 do 6.05.2018 roku), w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi w 109 wypadkach 11 osób zginęło, a 133 zostało rannych oraz doszło do 729 kolizji. Ponadto zatrzymano ponad 250 nietrzeźwych kierujących.

KPP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)