Dzisiaj:
Czwartek, 23 września 2021 roku
Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla

ROZPOCZĘŁY SIĘ TESTY NAUCZYCIELI KLAS I-III

11 stycznia 2021 | komentarze 3

Dzisiaj rozpoczęło się testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 i potrwa do 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób.

Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru.

Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?
Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?
W obecnym momencie prowadzone jest testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.

Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?
Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?
Testowanie jest dobrowolne.

Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

UM w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 12 stycznia 2021 o 19:20
  bez sensu :
  Po co to testowanie? Dziś jestem zdrowa, a za tydzień, jak wrócę do pracy w szkole, mogę już być zakażona. Wolałabym się zaszczepić niż testować.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 13)
 2. 13 stycznia 2021 o 15:44
  Tipi :
  To jest akcja pod publiczkę - udajemy, że mamy jakiś pomysł na edukację i udajemy że coś robimy. 90% społeczeństwa to kupuje i po raz kolejny przyklaskuje wspaniałym pomysłom rządu. Ci, którzy uważają że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto (i pole do kolejnych przekrętów) są jak zwykle zakrzykiwani i wyzywani.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 16)
 3. 13 stycznia 2021 o 18:36
  Piguła :
  Nauczycieli trzeba szczepić przed posłaniem do szkoły, a takie testowanie to cóż komu pomoże?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)