Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

Sezon letni w Zagrodzie Trójniaków

11 sierpnia 2016 | Brak komentarzy

Zalipie malownicza wieś położona w województwie małopolskim w gminie Olesno – to tutaj otwarta została, pierwsza jedyna w powiecie dąbrowskim „Zagroda edukacyjna” pod nazwą „Zagroda Trójniaków”.

Ideą działalności Zagrody Edukacyjnej jest pokazanie oraz przybliżenie społeczeństwu pracy jaką wykonuje rolnik oraz skąd pochodzi żywność. Programy edukacyjne pomagają odkryć, poczuć, doświadczyć różnorodność biologiczną świata roślin, poznać tradycyjne metody uprawy oraz cykle życia. Te właśnie cele realizuje „Zagroda Trójniaków”.


Zajęcia edukacyjne prowadzone są w zaadoptowanym do tego celu częściowo drewnianym a częściowo murowanym, pomieszczeniu, które dawniej służyło do przechowywania zboża. W części drewnianej znajduje się całoroczna Szopka Bożonarodzeniowa wykonana ze sklejki, a w całości malowana motywami kwiatów zalipiańskich. Cechą wyróżniającą wspomnianą Szopkę Bożonarodzeniową jest to, że postacie Świętej Rodziny oraz zwierząt są naturalnych rozmiarów. W tym pomieszczeniu znadują się również sprzęty, urządzenia, które były wykorzystywane w gospodarstwie domowym 100 lat temu. Warto dodać że są one sprawne i nadal wykorzystywane przez uczestników zajęć do pokazów. Natomiast w części murowanej postawiony został tradycyjny piec z cegły szamotowej, w którym jest pieczony chleb oraz „blachorze”- placki pieczone na blasze. „Zagroda Trójniaków” w swej ofercie posiada również ręcznie wykonane pamiątki ze sklejki „Motyw Kwiatów Zalipiańskich”, ale oprócz nich wykonywane są również kwiaty i pająki z bibuły.

W programie zajęć edukacyjnych znajdziemy zwiedzanie całorocznej Szopki Bożonarodzeniowej oraz izby regionalnej. Pokazy robienia blachorzy (od pogadanki o pracy rolnika i uprawy roli, poprzez pokaz sprzętu związanego z obróbką zboża, mielenie, rozpoznawanie gatunków zboża, zarabianie ciasta na „blachorze”, rozpalanie w piecu oraz wypiek. W ofercie znajduje się również wypiek chleba. Oczywiście po zakończonym zwiedzaniu można sobie zakupić pamiątki które powstają w „Zagrodzie Trójniaków” przy pomocy syna właścicieli 15-letniego Pawła który ma ogromny talent nie tylko plastyczny ale również pisze przepiękne wiersze. Trójniakowie oferują również możliwość zorganizowania ogniska.

Zagroda edukacyjna wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko lokalnej społeczności ale również zagranicznych gości. Najwięcej spośród gości zagranicznych pochodzi z Japonii, ale nie brakuje turystów z europy, na przekład Anglików, Niemców czy Francuzów. Wielu turystom tak bardzo podoba się zagroda, klimat jaki tam panuje i gościnność właścicieli, że często wracają po latach ze swoimi dziećmi czy wnukami, aby i oni mogli doświadczyć tego samego. Jak właściciele opowiadają nie brakuje tutaj osób, które na samo wspomnienie dawnych czasów często się wzruszają. Z programu zajęć edukacyjnych korzystają nie tylko turyści z całego świata, ale również placówki oświatowe, takie jak szkoły czy przedszkola.

28 czerwca 2016 roku „Zagrodę Trójniaków” odwiedzili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy. Mogli oni oprócz zwiedzania całorocznej szopki, a także przedmiotów użytku codziennego w dawnym gospodarstwie, podziwiać malarstwo najmłodszego syna Trójniaków Pawła. Wizyta podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy zakończyła się ogniskiem.
Zagroda gościła również podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Dąbrowicy.
Trójniakowie ze swoją zagrodą są bardzo aktywni uczestniczą w różnego rodzaju wystawach takich jak XIX Małopolska Giełda Agroturystyczna w Krakowie, czy w XXVI Wystawie Rolniczej Agropromocja 2016 w Nawojowej.

Zagrodę może odwiedzić każdy. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych czy kulturowych, można przyjechać indywidualnie lub grupowo po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji terminu i omówieniu atrakcji w jakich dana grupa chce uczestniczyć. Zachęcamy i serdecznie zapraszamy do odwiedzenia „Zagrody Trójniaków”.

Beata Golemo
MODR


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)