Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

Spacer studyjny i konsultacje społeczne

21 października 2016 | komentarzy 18

 Samorządowcy Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz mieszkańcy wzięli udział w spacerze studyjnym i konsultacjach społecznych w sprawie rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pomimo deszczowej pogody spacer rozpoczął się na Rynku Miejskim, gdzie zebrani wymienili uwagi dotyczące różnych koncepcji II etapu przebudowy rynku. Założenia wstępne przewidywały budowę restauracji w narożniku północno- wschodnim, budowę fontanny w rejonie obecnej studni wraz z pomnikiem nosicielki wody jako wspomnienie przedwojennej służącej szabasowej.

Planowano także przedstawienie figuralne furmanki z koniem jako wspomnienie placu targowego rolnego i wiaty przeznaczonej do prezentacji artystycznych w zachodniej części rynku. Projekt zakładał także zmianę zieleni z częściowym usunięciem nasadzeń istniejących i wprowadzeniem nowych. Przedstawiono uczestnikom spaceru koncepcję umieszczenia we wszystkich narożnikach rynku obiektów kubaturowych wypełniających funkcje handlowo usługowe, w tym: kawiarnię, herbaciarnię, piwiarnię i stanicę rowerową.

W geometrycznym centrum rynku umieszczona zostałaby płaska fontanna w okresie letnim, natomiast w zimie w tym miejscu funkcjonowałoby składane lodowisko. Całość zostałaby oddana do użytku po zakończeniu budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Jeden z radnych wnioskował dodatkowo o umieszczenie w rynku szaletów miejskich. Większość uczestników nie zaakceptowała tej propozycji, natomiast pozostałe elementy ożywienia społecznego i gospodarczego tej części miasta zostały pozytywnie przyjęte. Wnioskowano także o utrzymanie całej istniejącej zieleni, ale większość zaakceptowała pomysł umieszczenia krzewów o wysokości do 3 metrów, w tym zimozielonych.

Następnie uczestnicy spaceru udali się w rejon garażowiska i kotłowni miejskiej. Wypracowano koncepcję likwidacji garażowiska w istniejącym kształcie i budowy na tym miejscu podziemnego parkingu, a także targowiska miejskiego otoczonego lokalami handlowymi budowanymi w systemie Partnerstwa Publiczno- Prywatnego. Dotychczasowi dzierżawcy garaży mogliby zachować swoje prawa. Rozważano pomysł stworzenia obok starej kotłowni Centrum Inicjatyw Społeczno Gospodarczych „KOTŁOWNIA”, gdzie znalazłaby siedzibę administracja targowiska, spółdzielnia socjalna „Zielona Dąbrowa” oraz organizacje pozarządowe, a także inkubator przedsiębiorczości.

Kolejny przystanek spaceru studyjnego znajdował się w Parku Miejskim w rejonie Ogródka Jordanowskiego. Uczestnicy zgłaszali wiele projektów, w tym boisko poliuretanowe do koszykówki i siatkówki, boisko do siatkówki plażowej, miasteczko ruchu rowerowego, nowoczesny plac zabaw, park linowy. Zgodzono się z opinią, że trzeba podzielić Ogródek Jordanowski na część dla młodzieży i część dla dzieci oraz powiązać ich funkcjonowanie z przedszkolem i gimnazjum znajdującym się po drugiej stronie ul. Zazamcze. Podnoszono sprawę dojazdu i parkingu w tej części parku i ewentualnie drogi łączącej ul. Sucharskiego z parkingiem w systemie Park&Ride i Bike&Ride. W następnej kolejności odwiedzono rejon ul. Kościuszki i stacji kolejowej. Wnioskowano aby wybudować w tym miejscu budynek socjalny wraz z mieszkaniami rotacyjnymi. Uczestnicy wstępnie zaakceptowali koncepcję uruchomienia parkingu systemowego Park&Ride wraz z możliwością wykorzystania znajdującego się tam ronda z zatoką przystankową dla komunikacji dalekobieżnej. Dodatkowo przyjęto koncepcję aby obszary zdegradowane wyznaczone i zaakceptowane w programie rewitalizacji, połączyć ścieżkami rowerowymi opisanymi w jednym z projektów złożonych w trakcie konsultacji wraz z dwiema stanicami – w rynku i na parkingu Park&Ride. Padały wnioski, by zwiększyć liczbę stanic zlokalizowanych w innych punktach gminy.

Powyższe projekty były omówione na trzech spotkaniach konsultacyjnych: 1) dla samorządowców (radnych, sołtysów), 2) dla organizacji pozarządowych i 3) instytucji lokalnych oraz dla mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych. Zaapelowano do uczestników o składanie projektów „miękkich” (nieinwestycyjnych). Dwa takie projekty zostały zaproponowane w trakcie konsultacji internetowej, tj. utworzenie Spółdzielni Socjalnej „Zielona Dąbrowa” oraz Stowarzyszenia zwykłego pn. „Ekologiczna Grupa Inicjatywna”, zajmującego się handlem ekologiczną żywnością na miejskim targowisku. Projekty spotkały się z uznaniem uczestników spaceru studyjnego i spotkań konsultacyjnych.

Zachęcamy mieszkańców do składania propozycji i czynnego uczestniczenia w programie rewitalizacji.

UM w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 21 października 2016 o 20:58
    buc :
    Duuuuuuuuuużżżżżooooo i pięknie !!!!!!!!!!!!!!!????????????????????????
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 11)
  2. 23 października 2016 o 00:09
    obiecanki cacanki :
    zwłaszcza ten garaż podziemny..... czy Pan burmistrz umie liczyć? inna sprawa, czy w ogóle wie jak taką inwestycję policzyć??? kadencji może zbraknąć , o kasie nie wspominając
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 13)
  3. 23 października 2016 o 15:08
    ADAM :
    Spacer po Dąbrowie Tarnowskiej owszem potrzebny dla radnych ,którzy pod przewodnictwem Pana Piotra Sachy ,który notabene nie zna zupełnie historii ,oraz wyglądu owczesnego miasta z lat 50 , 60 i początku lat 70-tych ( dot. to plant miejskich , parku miejskiego ) próbuje rajcom miejskim mieszkająctch w sołectwach gminy Dąbrowa narzucac swój wirtualny projekt przebudowy rynku wraz z plantami miejskimi , parku miejskiego . W tych propozycjach brakuje społeczeństwa Dąbrowskiego , którego praktycznie nie było na 3 panelu wogóle, a przedziębiorców tez nieduza grupa. Praktycznie niewypał. Udział społeczeństwa jest najważniejszy , lecz nie przyszli z uwagi na nie akceptowanie obecnej władzy , która nie dotrzymuje składanych obiecnic. Program rewitalizacji tych zamierzeń zwłaszcza rynku , ruszy dopiero po wybudowaniu obwodnicy Dąbrowy i dobrze , gdyż obecny skład osobowy włodarzy i większości radnych nie będzie już w składzie dot. kadencji 2018-2022. Dodam , że zupełnie w tym wirualnym projekcie zapomieliście o Placu Mickiewicza, oraz uszanowaniu ówczesnego Herbu Dabrowy pod zegarem w byłym ratuszu miejskim, a obecnie siedzibie Sadu Rejonowego. Brak koncepcji postawienia 2-ch muszli koncertowych w rynku na plantach miejskich , oraz w parku miejskim i inne jeszcze elementy ,które by miasto i mieszkańców ożywiło , tak to dalej pucha i martwe miasto. Zostawcie to młodym i starszym następcom jeszcze " DABROWIAN" , którzy swoja wizję PRZEKUJĄ W RZECZYWISTOŚC DLA DOBRA całego społeczeństwa MIASTA .Ta rewitalizacja ma słuzyc mieszkańcom a nie obecnej i przyszłej władzy. Wierzę głęboko , że nowe pomysły zostaną uwzglednione przez rózne stowarzyszenia , grupy DABROWIAN ,którzy już i tak się buntują na taki wstępny projeky. Daj Pan spokój Panie Sacha i inni wirtualni urzędnicy urzędu miejskiego.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 18)
  4. 23 października 2016 o 19:16
    jeszcze jeszcze :
    Jeszcze metro przydałoby się bardzo
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 14)
  5. 23 października 2016 o 22:12
    wątpiący :
    Furmanka z koniem - to się uda , co do reszty - łatwo nie będzie.....
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 15)
  6. 24 października 2016 o 20:01
    FranioK :
    Oooo, widzę, że zwłaszcza radni nie mający pojęcia o budownictwie, remontach najwięcej zapewne pracy włożą w rewitalizację.... ale fakt, w blasku fleszy dobrze jest stanąc blisko włodarzy.... wyborcy patrzą.... ;)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 13)
  7. 25 października 2016 o 12:22
    KDA :
    A dlaczego większość uczestników nie zaakceptowała propozycji umieszczenia w rynku szaletów miejskich? Moim zdaniem jest to potrzebne już teraz a jeśli faktycznie pozostałe elementy ożywienia społecznego i gospodarczego tej części miasta zostaną w przyszłości zrealizowane to tym bardziej...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 12)
  8. 26 października 2016 o 11:07
    profeta :
    Na to wygląda, że włodarze rozpoczęli już kampanię przed wyborami samorządowymi. l
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 15)
  9. 26 października 2016 o 11:23
    profeta :
    Leniwy burmistrz obiecuje zmiany, których i tak nie wdroży. Ale za to jest niedoścignionym mistrzem w składaniu pustych obietnic. Mam nadzieję, że wyborcy rozliczą pana Kaczmarskiego z niezrealizowanych planów. Dąbrowie potrzebny jest młody, energiczny, kreatywny burmistrz, a nie emeryt grzejący fotel. Czas na zmiany, Dąbrowianie! W przeciwnym wypadku symbolem miasta stanie się rzeczona furmanka z koniem.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +18 (w sumie : 20)
  10. 26 października 2016 o 20:19
    Łoscypek :
    Zgadzam się z profeta. Wyborcy juz nie jednego rozliiczali .... i nic z tego nie wynikło.... rzadnych konsekwencji....A fakt faktem, że włodarzy i rajców trzeba odmłodzic w kolejnych wyborach. Postawic trzeba na młodszych, wykszatłconych, władających językami, mających pomysł na rozwój miasta i regionu. Umiejących się "poruszać" w finansach publicznych. A do tej pory to włodarze i rajcy umieją bardzo ładnie te finanse konsumować...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 14)
  11. 26 października 2016 o 20:43
    Babcia :
    Brawo Profeta popieram Twoją opinię w zupełności.Myślę że dużo mieszkańców jest tego samego zdania.Ale w czasach komuny prawdy nie wolno było mówić.Czasami mam wrażenie że JĄ nadal mamy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 16)
  12. 27 października 2016 o 08:44
    jag :
    sądzę,że niech nie biorą się za rewitalizację, bo jedną już zrobiono,wystarczy popatrzeć na park jak wygląda-totalna dewastacja, wydane pieniądze bez efektu- ta sprawa tylko nadaje się do prokuratury
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  13. 27 października 2016 o 12:30
    Skilaczi :
    Super, w kotłowni mógłby powstać jeszcze uniwersytet.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 15)
  14. 28 października 2016 o 10:29
    Piotr :
    Bardzo jestem zadowolony, że mieszkańcy reagują na propozycje. Problem jest w tym, że niewielu mieszkańców zgłasza jakiekolwiek pomysły projektów. Aktywność nie powinna polegać na tym, że się krytykuje kogoś tylko na zgłoszeniu własnego pomysłu, lepszego, lepiej "ożywiającego" lokalną społeczność. Zarzucanie komuś nieznajomości historii jest nieuczciwe i nieładne ponieważ, ten człowiek historię zna. Zachęcam do napisania i zgłoszenia projektu dotyczącego placu Mickiewicza, muszli koncertowych i innych pomysłów, pamiętając wszakże o tym,żeby ludzie mieli z tego korzyść np. zatrudnienie, albo drogę rowerową albo turystów podziwiających zabytki i korzystających ze sklepów, restauracji, kawiarni, noclegów et cetera. Powodzenia w pisaniu projektów życząc, składam uszanowanie wszystkim. Piotr
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -12 (w sumie : 18)
  15. 30 października 2016 o 14:17
    profeta :
    Panie Piotrze, proszę zostawić te projekty młodym Dąbrowianom. Wasze pokolenie miało prawie 30 lat na "ożywienie" miasta. Jednak nic w tym zakresie nie uczyniliście, bo ważniejsza była walka o synekury i załatwianie prywatnych interesów. Zarówno poprzednia jak i obecna władza dbała jedynie o wiejski elektorat. Pieniądze pompowaliście w inwestycje na obszarach wiejskich, zapominając całkowicie o mieście. Proszę zatem nie mydlić nam oczu i udać się spokojnie na "zasłużoną" emeryturę.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 12)
  16. 1 listopada 2016 o 19:46
    babcia :
    Panie Piotrze mam maciutkie pytanie;czy ktoś z Pana najbliższej rodziny szuka pracy?Nagle myśli Pan o nowych miejscach pracy?A więc powodzenia!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 10)
  17. 3 listopada 2016 o 09:00
    Guru :
    Pan Piotruś wie jak załatwiać sprawy - dla swojej rodzinki:)))
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 7)
  18. 28 listopada 2016 o 15:42
    Piotr :
    Profetyzm (gr. προφήτης, prophētēs = prorok, wieszcz) – zjawisko spotykane w wielu religiach, polegające na występowaniu wśród członków danej grupy religijnej przekonania, że niektóre jednostki są powoływane przez bóstwo do głoszenia jego woli i przepowiadania przyszłości (prorokowania)[1]. Profetyzm wiąże się również np. z etosem poety-wieszcza i jego wizjonerstwem w literaturze polskiego romantyzmu; gratuluję "profecie". Może by tak zająć się prorokowaniem a nie koncentrować się na przeszłości jak jakiś stetryczały emeryt, mniejsza o to czy "zasłużony" czy nie. Proszę poczytać Asnyka do poduszki.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)