Dzisiaj:
Niedziela, 7 sierpnia 2022 roku
Alberta, Anny, Donata, Dorot, Kajetana

Święty Florian w Laskówce Chorąskiej

6 maja 2011 | Brak komentarzy

Piękna tradycja spotkań modlitewnych w I części uroczystości i towarzyskich  w części II z okazji patronalnego święta strażaków jest w Laskówce Chorąskiej podtrzymywana.

W słoneczny, choć chłodny wieczór 4 maja, w dzień poświęcony św. Florianowi druhowie z miejscowej OSP uczestniczyli w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Odporyszowie – ks. Ryszarda Kowalskiego i wikarego z odporyszowskiego sanktuarium, na co dzień opiekującego się społecznością Laskówki, przynależną do parafii w Odporyszowie – ks. Bronisława Myrdę.


Po zakończeniu nabożeństwa z udziałem strażaków – ochotników z miejscowej OSP, z pocztem sztandarowym na czele i wraz z zaproszonymi na uroczystość gośćmi, przy licznym udziale mieszkańców wsi, wszyscy udali się z tradycyjną procesją pod krzyż przydrożny, ze śpiewem Litanii do Najświętszej Maryi Panny.

Druga część – w remizie OSP miała charakter towarzyski, wspominano stare dzieje jednostki, mówiono o problemach do rozwiązania na czas obecny. Nie mogło w takich momentach zabraknąć druha seniora – honorowego Prezesa i nominalnego wiceprezesa miejscowej OSP – Stanisława Masłonia, a także innych członków zarządu jednostki.

W pięknie przygotowanych obchodach               św. Floriana w Laskówce Chorąskiej wzięli udział m. in.: wymienieni powyżej duchowni, Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, a zarazem Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski, Władysław Knutelski – Przewodniczący Rady Miejskiej                          w Dąbrowie Tarnowskiej, Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK, Zofia Świerczek – Sołtys Laskówki i Jacek Świątek – radny Rady Miejskiej, reprezentant tej miejscowości w samorządzie gminnym, rada sołecka, członkowie jednostki OSP.

źródło:

Dąbrowski Dom Kultury


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)