Dzisiaj:
Środa, 3 marca 2021 roku
Asteriusz, Hieronim, Kunegunda, Lucjola, Maryna, Wierzchosława

TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

18 lutego 2021 | Brak komentarzy

Przed nami kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Od 22 do 28 lutego 2021 r. każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informacje w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju o swoich uprawnieniach w postępowaniach przygotowawczych i sądowych.

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści.


Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym corocznie Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on przypominać o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Informacje o dyżurach pełnionych przez prokuratorów udzielających porad prawnych zostaną zamieszczone w formie komunikatów na tablicach informacyjnych i stronach internetowych prokuratur regionalnych i okręgowych.

Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Od poniedziałku 22 lutego br. do niedzieli 28 lutego br. w godzinach od 6.00 do 22.00 oraz w weekend 27 i 28 lutego br. w godz. 6:00-22:00 wyznaczeni policjanci Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej będą udzielali porad prawnych osobom zainteresowanym, dotyczących głównie praw pokrzywdzonych i możliwości ich realizacji w konkretnych przypadkach. Z uwagi na trwającą pandemię, spotkania odbędą się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl

Dyżury w ramach przedsięwzięcia wyznaczył również Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej, więcej pod adresem: https://www.dabrowatar.sr.gov.pl/tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem,new,mg,1.html,617

 

 

 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)