Dzisiaj:
Czwartek, 3 grudnia 2020 roku
Franciszek, Kasjan, Ksawery, Lucjusz, Unimir

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W MBP

23 września 2020 | 1 komentarz

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest w dniach od 20 do 26 września. Jest to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, które miało swój początek w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Ideą obchodów jest zwrócenie uwagi na zjawisko cenzury w literaturze oraz potrzebę dialogu o: tolerancji, zachowaniu wolności słowa i prawie do formułowania własnych opinii. To także podkreślanie ważności wolnego i swobodnego czytania.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej włączyła się w tegoroczną akcję organizując wystawę książek, które na przestrzeni lat były zakazywane i cenzurowane z przyczyn religijnych, politycznych, kulturowych i obyczajowych. W ekspozycji znalazły się m.in.: „Lolita” Vladimira Nabokova, Baśnie Braci Grimm, „Złote żniwa” Tomasza Grossa, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Grona gniewu” oraz „Myszy i ludzie” Johna Steinbecka, „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella, „Dziennik” Anne Frank, „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Kesey’a i wiele innych.

Wszyscy chętni odwiedzający Dział dla Dorosłych i Młodzieży mogą zapozować do pamiątkowego zdjęcia z „zakazaną” książką na specjalnie przygotowanej ściance.

MBP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 24 września 2020 o 14:40
    moon_GW :
    "Złote żniwa"? naprawdę? zapomnieliście o Mein Kampf, też wzbudza spore kontrowersje ale jest na pewno dużo bardziej rzeczowa niż Grosss
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)