Dzisiaj:
Niedziela, 8 września 2024 roku
Adrian, Adrianna, Klementyna, Maria, Nestor, Radosław, Radosława

W DDK WAŻNA PRELEKCJA MEDYCZNA

22 lutego 2023 | Brak komentarzy

Jak uniknąć raka jelita grubego, kiedy i dlaczego każdy powinien wykonać kolonoskopię – o tym i nie tylko na specjalnym spotkaniu w Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej opowiedział dr n. med. Krzysztof Bartoszewski, kierownik Pracowni Endoskopowej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie.

Nie zabrakło bezpłatnych porad i konsultacji, a nawet i poczęstunku. Dr Bartoszewski cierpliwie odpowiadał na wszystkie nurtujące uczestników spotkania pytania.


Badanie kolonoskopii trwa tylko 20 minut. One mogą uratować życie każdego z nas. Rak jelita grubego jest dzisiaj najłatwiej wykrywalny i najłatwiejszy w leczeniu, a mimo to w ciągu roku umiera aż 600 tys. osób rocznie.

Program badań jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego. Środki na jego realizację krakowski Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych. W ramach programu osobom zainteresowanym skorzystaniem z profilaktyki są także opłacane koszty dojazdu do szpitala i z powrotem. Rejestracja na badania kolonoskopowe jest prowadzona pod nr tel. 12/ 622-93-51. Zapisać można się także osobiście w siedzibie szpitala (adres: Kraków, os. Na Skarpie 66) albo za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając e-mail na adres: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl

Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40.roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego. Każdy, kto zgłosi się na badanie, przy braku przeciwwskazań lekarskich może liczyć na znieczulenie. Nawet w przypadku braku kwalifikacji wiekowych do programu warto poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na profilaktyczną kolonoskopię, która jest refundowana przez NFZ (ze znieczuleniem). Lekarze zalecają takie badania co 5-10 lat.

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa zwykle ok. 15-30 minut, lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zagospodarować dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?
Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)