Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

W stolicy powiatu uroczyście oddano do użytku defibrylator AED

28 grudnia 2017 | Brak komentarzy

27 grudnia br., w stolicy powiatu dokonano oficjalnego odsłonięcia defibrylatora AED. Tym symbolicznym gestem oficjalnie zakończono projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie”, dzięki któremu na zewnątrz wszystkich urzędów miejskich i gminnych w powiecie dąbrowskim, zostały zamontowane urządzenia ratujące ludzkie życie, dostępne 24 godziny na dobę dla każdego.

Projekt ten zgłosił do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski.

Symbolicznego odsłonięcia defibrylatora AED i oddania go do użytku społeczności lokalnej, umiejscowionego przy głównym wejściu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, dokonali Stanisław Sorys wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Adam Kwaśniak radny Sejmiku województwa Małopolskiego, Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Marek Kopia wicestarosta oraz Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

W ramach projektu we wszystkich 7 gminach naszego powiatu na zewnątrz budynków urzędów gmin zostały zamontowane przenośne defibrylatory zewnętrzne AED, które będą dostępne 24 godziny na dobę. Przeprowadzono również cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym przy użyciu przenośnych defibrylatorów AED, w których wzięło udział ok. 1800 osób.

Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …”, został wyłoniony do realizacji jeszcze w ubiegłym roku. Poparcie dla tego przedsięwzięcia wyraziło ponad 2 tys. mieszkańców naszego powiatu w wieku powyżej 16 roku życia. Niestety termin rozpoczęcia realizacji tego wyczekiwanego przedsięwzięcia ulegał ciągłym przesunięciom. Dopiero we wrześniu br. Zarząd Województwa Małopolskiego wyłonił realizatora zadania, którym została Fundacja R2 z Krakowa (jej członkowie znani są jako „ratownicy na motorach”).

Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia NZK. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!

Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Do tej pory na terenie naszego powiatu, liczącego blisko 59 tys. mieszkańców, nie było ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Teraz się to zmieni. Zgodnie z zaleceniami AED powinno znaleźć się wszędzie tam gdzie jest duże skupisko ludzi. Do takich miejsc zalicza się między innymi urzędy. Stąd też w każdym urzędzie gminy zamontowano przenośne defibrylatory AED, które będą dostępne dla każdego przez 24 godziny na dobę. W nagłej potrzebie urządzenia te mogą uratować ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do wzmocnienia skuteczności działań ratowniczych i zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób mieszkających i odwiedzających nasz powiat.

Starostwo Powiatowe w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)