Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

WARSZTATY LITERACKIE DLA DZIECI

8 czerwca 2019 | Brak komentarzy

Spotkanie „Jak powstaje książka?” z Ewa Stadtmuller było bardzo udaną promocją czytelnictwa wśród uczniów klas I-III w dwóch szkołach podstawowych w gminie Dąbrowa Tarnowska: w Laskówce Chorąskiej i Gruszowie Wielkim.

Tamże jako część projektu „Spotkania z kultura bliską i daleką”, finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach III Edycji Budżetu Obywatelskiego odbyły się warsztaty literackie z krakowską pisarką dla dzieci.


Blok imprez pod tym szyldem tworzą: spotkania autorskie, koncerty, spektakle, ale przede wszystkim biblioteki w Radłowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Żabnie wzbogacą swoje księgozbiory, które posłużą długofalowo szerokiej grupie czytelników. Realizując ten projekt organizatorzy spełniają oczekiwania tych, którzy go poparli i na niego zagłosowali, a było to 3 337 osób!
Organizatorami zadania są burmistrzowie trzech gmin: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski, Burmistrz Żabna – Marta Herduś, Burmistrz Radłowa – Zbigniew Mączka.

Projekt realizowany jest w 3 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminne Centrum Kultury w Żabnie oraz Dąbrowski Dom Kultury.

Spotkanie w 2 szkołach na terenie gminy Dabrowa Tarnowska zostało przygotowane przez DDK a autorkę książek przedstawił młodym czytelnikom Paweł Chojnowski – dyrektor DDK. Dzieci bardzo aktywnie wzięły w nim udział.

EWA STADTMULLER
Z wykształcenia nauczycielka (10 lat w zawodzie polonistki). Na rynku księgarskim zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter – Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora”, czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: „Kraków i okolice”, „Zakopane i okolice”, „Pieniny dla rodziny”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: „Przypalona szarlotka”, „Zwierzyniec Pana Boga”, czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II – „Z Wadowic do nieba”. W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę „A – jak anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2008.

Od 2010 roku jest członkiem Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People – międzynarodowa organizacja promująca literaturę dziecięcą i młodzieżową z s. w Bazylei).

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)