Dzisiaj:
Wtorek, 22 września 2020 roku
Joachim, Joachima, Maurycy, Prosimir, Tomasz

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

14 czerwca 2019 | Brak komentarzy

12 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży pt. „Zagrożenia współczesnego świata, hejt-mowa nienawiści”.

Zajęcia przeprowadzili: Justyna Herman – dyrektor teatru „Edu-Artis” w Krakowie, trener i pedagog mający doświadczenie w pracy z młodzieżą i rodzicami oraz Piotr Ślęzak – aktor, realizator działań profilaktycznych i dramowych.

Członek zespołu „ALPMIM Interwencja Artystyczna” z Krakowa. Absolwent Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie. Uczestnik wielu kursów dramy stosowanej oraz Bibliodramy. Zdobywca Grand Prix w konkursie COOLtura Porozumienia w kategorii Sztuki Performatywne.

Podczas warsztatów trenerzy wspólnie z uczniami odpowiedzieli na pytanie czym jest nałóg? Wszystkie skojarzenia zostały zapisane na mapie słowa: uzależnienie. Młodzież wspólnie z prowadzącymi zastanawiała się nad ryzykiem i konsekwencjami zażywania używek, progiem uzależnienia, który u każdej osoby jest inny oraz nad asertywnością. Rozmawiano także o współczesnych zagrożeniach takich jak: fonoholizm, brak umiejętności budowania relacji i mówienia wprost o swoich emocjach biorąc pod uwagę uczucia innych. Piotr Ślęzak w ciekawy sposób zaprezentował nastolatkom teoretyczne podstawy działania mózgu w okresie dojrzewania. Okazuje się, że jest to najlepszy czas do rozwoju, jednak wiąże się on z wieloma zagrożeniami m.in. podatnością na uzależniania i chęcią podejmowania ryzyka. Omówiony został także bardzo negatywny wpływ narkotyków na ludzki mózg. Warsztaty zakończyły się puentą, że ludzkie życie jest wyjątkowe i jedyne. Młodość jest czasem dokonywania wyborów, które rzutują na dalsze życie. Każdy z nas posiada ukryte talenty, które wymagają rozwoju i nadają codzienności kolorów. Sięgając po używki ryzykujemy uzależnieniem oraz utratą szansy życia w pełni. Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w zajęciach i brała udział w dyskusji. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z nauczycielami.

MBP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)