Dzisiaj:
Środa, 6 grudnia 2023 roku
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew, Mikołaj

WIECZÓR AUTORSKI KATARZYNY ŁAKOMEJ

30 stycznia 2023 | Brak komentarzy

„Słowno-muzyczne impresje” lokalnej poetki Katarzyny Łakomej i zespołu muzycznego w składzie Andrzej Łakoma, Magdalena Mol i Maksymylian Mol wypełniły w czwartkowe popołudnie 26 stycznia br.

Salę Audytoryjną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wydarzenie przygotowane zostało wspólnie przez MBP w Dąbrowie Tarnowskiej i Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie Filię w Dąbrowie Tarnowskiej.

Gospodyniami wieczoru były reprezentujące swoje instytucje: Anna Jastrzębiec-Witowska i Agata Obara-Giera. W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, który przekazał zebranym życzenia noworoczne i karnawałowe pozdrowienia. Zimową ucztę dla zmysłów dopełnił słodki poczęstunek zapewniony przez kawiarnię „Trzy Kulki”.

Katarzyna Łakoma to pochodząca ze Swarzowa mieszkanka Dąbrowy Tarnowskiej pracująca na stanowisku wychowawcy w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Sutkowie. Z wykształcenia jest polonistką oraz specjalistką w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogiki. W niedawnej przeszłości współpracowała z katolickim czasopismem „Żyjmy Ewangelią” wydawanym przez parafię NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Chociaż Katarzyna Łakoma nie wydała jeszcze żadnego tomiku wierszy, ma już w swojej biografii odczyt poezji w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami. W czwartek po raz pierwszy prezentowała swoją twórczość lokalnie.

W przedstawionych tekstach dominowała tematyka ludzkiego losu, problemów współczesnego świata, takich jak wojna w Ukrainie, zdolności czynienia dobra i zła. Występowały w nich wątki filozoficzne i religijne, ale nie zabrakło także poezji miłosnej, zmysłowej. Na scenie wyeksponowane były obrazy Agaty Wrony, które niejednokrotnie służyły autorce jako źródło lirycznych inspiracji. Wierszom towarzyszyły pytania do autorki zadawane przez Annę Jastrzębiec-Witowską Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej, a po odczycie poezji uczestnicy spotkania również mieli możliwość zadawania pytań i wyrażania swoich przemyśleń.

Na szczególną uwagę zasługiwała oprawa instrumentalna złożona z autorskich kompozycji zespołu muzycznego kierowanego przez Andrzeja Łakomę (instrumenty klawiszowe), prywatnie brata poetki. Trio dopełnili: Magdalena Mol (skrzypce) i Maksymilian Mol (gitara), znane i wybitnie utalentowane muzycznie rodzeństwo z Dąbrowy Tarnowskiej, które nie pierwszy raz uświetniło wydarzenie kulturalne w naszym mieście.

Wśród gości bardzo liczną grupę stanowiła rodzina Katarzyny Łakomej, przyjaciele i osoby z nią współpracujące, zarówno w ramach ORW w Sutkowie, jak i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”, w tym Prezes Zarządu Beata Partyńska i Skarbnik Halina Sarat, która kieruje także dąbrowskim oddziałem Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W wieczorze autorskim uczestniczyli także: Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury Krystyna Guzik oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera. Środowisko bibliotekarskie reprezentowała Małgorzata Morawiec z Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz emerytowane pracownice dąbrowskiej książnicy. Nie zabrakło też osób związanych z Dyskusyjnym Klubem Książki i bibliotecznymi klubami oraz warsztatami artystycznymi.

MBP w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)