Dzisiaj:
Sobota, 20 października 2018 roku
Budzisława, Irena, Jan Kanty, Kleopatra, Wendelin, Witalis

Żłobek „Perełka” ma już rok

14 października 2017 | komentarzy 5

W radosnym nastroju, wśród przyjaciół, przy pysznym torcie i z licznymi prezentami – jak przystało na taką uroczystość – odbyły się pierwsze „urodziny” samorządowego żłobka „Perełka” w Dąbrowie Tarnowskiej.

Impreza zgromadziła wielu przyjaciół placówki, w tym tych najważniejszych – dzieci uczęszczające do żłobka, które rosną razem z nim oraz ich rodziców, którzy zaufali tej instytucji i powierzyli pod jej opiekę swoje pociechy.

Wszyscy uczestnicy świętowania pierwszych „urodzin” „Perełki” podkreślali rodzinną atmosferę panującą w żłobku i ogromny progres, który placówka przeszła od trudnych początków do dnia dzisiejszego.

Kierownik żłobka Lucyna Libera powitała zaproszonych gości.

– Początki były trudne. Uczyliśmy się, jak sprostać wymaganiom dzieci, aby czuły się bezpiecznie jak w domu. Wspólnymi siłami daliśmy radę. Wszelkie trudy pokonywaliśmy, wspierając się nawzajem. Nie oglądamy się do tyłu. Za nami pierwszy rok owocnej pracy. Świętujemy pierwsze urodziny żłobka z radością i nadzieją, że jako osoby doświadczające pewnego poziomu trudności, lepiej reagujemy na trudne doświadczenia z niedalekiej przeszłości. Wydaje się więc, że mierzenie się z umiarkowaną ilością przeciwności, istotnie wzmacnia odporność i sprzyja lepszemu radzeniu sobie z wyzwaniami w przyszłości. Razem damy radę – powiedziała Lucyna Libera.

Kierownik żłobka podziękowała również Agacie Zych za zaangażowanie w życie placówki i pełnienie istotnej roli przewodniczącej Rady Rodziców. Lucyna Libera zadeklarowała także, że żłobek będzie dalej modernizowany, a praca kadry – udoskonalana m.in. dzięki programowi „Maluch Plus 2017” – edycja „Za życiem”.

Samorządowy żłobek „Perełka” bierze bowiem udział w programie „Maluch Plus 2017” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program zakłada „utworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki na dostosowanie istniejących miejsc opieki do potrzeb tych dzieci i dofinansowanie ich pobytu”.

– Gratulujemy wspaniałej pracy i współpracy ze wszystkimi, co widać na pierwszych urodzinach żłobku po ilości osób i placówek zaprzyjaźnionych, które są tutaj z nami. Cieszymy się, że są rodzice i dzieci, bo bez dzieci i rodziców bylibyśmy niepotrzebni – powiedział burmistrz, który – jak przystało na urodziny – nie zapomniał o prezentach dla maluchów ze żłobka. – Jak są urodziny i są dzieciątka, to są i prezenty.

Burmistrz odczytał również list okolicznościowy z życzeniami od samorządu. Anna Miodowska – Zawiślak, kierownik Oddziału dla dzieci dąbrowskiej biblioteki, wręczyła list okolicznościowy w imieniu dyrektor Jadwigi Kusior. Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marta Chrabąszcz wręczyła na ręce Lucyny Libery prezent – pluszowego misia dużych rozmiarów, chwaląc domową atmosferę panującą  w żłobku.

Bajkową oprawę artystyczną uroczystości zapewniły uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, które nawiązując do okazji uroczystości, zaśpiewały piosenkę „Bal moich lalek” z refrenem: „Raz do roku wielkie święto (…)”. Uczennice zdołały zachęcić do wspólnej zabawy rodziców i ich pociechy.

Na koniec uroczystości odśpiewano wspólnie „Sto lat” dla dąbrowskiego żłobka samorządowego „Perełka” i kierownik Lucyna Libera wespół z burmistrzem, zastępcą oraz dyrektor CUW pokroili piękny, przygotowany specjalnie na tę okazję tort. Jak przystało na urodziny, nie zabrakło również poczęstunku.

– Mam ogromną satysfakcję, że moje marzenie (i zarazem obietnica wyborcza) spełniły się; że żłobek jest, dobrze funkcjonuje i rozwija się razem z dziećmi. Udało się opanować problemy, które się pojawiały na początku i ogromnie mnie cieszy to, że żłobek wrósł w naszą społeczność i ma wielu przyjaciół, np. szkoły średnie, bibliotekę, OHP… Takie podkreślenie tej rocznej działalności, to ogromna radość.

Chcę podkreślić w sposób szczególny to sąsiedztwo; rzadko spotykaną sytuację – symbiozę szkoły podstawowej ze żłobkiem, co jak się okazało w praktyce, jest jak najbardziej pozytywnym aspektem funkcjonowania tej placówki.

Już nie „raczkujemy”. Działamy już rok i mogę obiecać, że nie spoczniemy na laurach. Chcemy poprawić dostępność obiektu dla dzieci z niepełną sprawnością; dodatkowo doposażyć placówkę w nowy sprzęt, czyli realizujemy projekt „Maluch Plus 2017”. Będzie plac zabaw i zejście dla osób niepełnosprawnych; wnętrze budynku zostanie dostosowane dla dzieci z niepełną sprawnością. Ten projekt w ramach programu „Maluch Plus 2017” będzie kosztował 62, 5 tys. zł, z czego 50 tys. to dofinansowanie zewnętrzne, a reszta – koszty własne gminy. Projekt był złożony w lipcu tego roku, a realizacja – do końca 2017 r. Jeszcze w tym roku musimy to zrealizować – powiedział, w rozmowie z e – Kurierem, Krzysztof Kaczmarski.

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 17 października 2017 o 16:33
  Patrycja :
  Wszystko tak pięknie opisane, tak pieknie powiedziane, tyle serdecznosci i podziekowan, ale wlasnie minął rok działalności "zlobka" i ludzie a przede wszystkim rodzice nie wiedza co tam tak naprawdę sie dzieje. Pani kierownik umie pieknie mowic, a nawet płakać ze wzruszenia przy swoich wypowiedziach lecz zarządzanie przez pania Libere tym zlobkiem to jest wielkie nieporozumienie. Współczuję rodzicom tych dzieci, ktore uczeszczaja do tego wspaniałego zlobka.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 16)
 2. 20 października 2017 o 23:04
  MatkaPolka :
  Drodzy Rodzice zastanawiam się nad oddaniem swojego 13 miesięcznego dziecka do tej instytucji. Dodam, że mój maluch nie należy do najbardziej ugodowych. Proszę o opinie ???
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 10)
 3. 21 października 2017 o 17:50
  Oburzona :
  Poprostu ręce opadają. Moje dziecko uczęszczał tam niestety rok temu. To najgorsze wspomnienia z mojego zycia od kiedy mam dziecko które obecnie ma 3 lata. Ta instytucja powinna zostać zamknięta właśnie rok temu. Jeśli ktoś jest zdespreowany i nie kocha własnego dziecka to może je tam zestawić. Brak słów tam powinna rok temu przyjechać telewizja.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 12)
 4. 22 października 2017 o 19:10
  MatkaPolka :
  Dziękuję, za opinie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 5. 23 października 2017 o 23:43
  Wirusek :
  Matko Polko, przysyłaj swoje dziecko! Jest to jedyny żłobek w kraju, do którego przyjmują nawet przeziębione maluchy. Ubiegłej zimy, P. Kierownik wręcz namawiała aby zostawiać zakatarzone, kichające dzieci. Żłobek będzie mieć frekwencję a Ty nie będziesz szukać zastępstwa do opieki. A, że reszta dzieci się przeziębione... Sory, taki mamy klimat :) A latem sauna i odparzenia. W tych czasach nie ma tam klimatyzatora tylko wiatraczek mieli gorące powietrze. Zresztą, porozmawiaj z rodzicami, którzy wypisali dzieci i sama zdecyduj.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)