Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Klaudiusza, Marceliny, Marii, Marzeny

„ŻYCIE NA LINIE. HISTORIA WANDY RUTKIEWICZ”

10 maja 2022 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Życie na linie. Historia Wandy Rutkiewicz”. Corocznie Sejm RP wybiera osoby, które zapisały się w historii Polski i przypisuje im honorowy tytuł Patronów Roku.

Wśród postaci, które szczególnie wspominamy w bieżącym roku jest Wanda Rutkiewicz, światowej sławy polska himalaistka. 12 maja br. upływa 30. rocznica jej zaginięcia na stokach góry Kanczendzonga w Himalajach.

Od tamtej pory losy Rutkiewicz nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 roku. Do jej najważniejszych osiągnięć należy wejście, jako pierwszej z polskich wspinaczy i zarazem trzeciej kobiety, na najwyższy szczyt świata, Mount Everest oraz postawienie po raz pierwszy kobiecej stopy na wierzchołku K2. Kierowana przez nią w 1975 roku polska ekspedycja na Gaszerbrumy odniosła sukces.

Wanda Rutkiewicz zapisała się w historii himalaizmu jako kobieta, która chciała i potrafiła być najlepsza. Swoją determinacją, pasją i ambicją przebijała wszystkie „szklane sufity”. Z jednej strony twarda i zdyscyplinowana, z drugiej wrażliwa i pomocna. Przez jednych ceniona, przez innych nielubiana. Była pionierką i postacią wielowymiarową, która przetarła szlaki kobietom w górach wysokich. Na ekspozycji zaprezentowano również literaturę poświęconą himalaizmowi i ludziom gór.

Wystawa została opracowana na podstawie książki Anny Kamińskiej „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Kraków 2018. Projekt graficzny wystawy został wykonany przez Sylwię Kubiak, wolontariuszkę MBP. Ekspozycja powstała we współpracy z Wydawnictwem Literackim.

Wystawę można zwiedzać do 27 czerwca 2022 roku, w galerii na parterze MBP od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, w soboty 10:00-14:00. Zorganizowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655-93-03 wew. 13.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)